دنباله دارهایی كه داستان شكل گیری منظومه شمسی را تعریف می كنند

دنباله دارهایی كه داستان شكل گیری منظومه شمسی را تعریف می كنند

به گزارش بیست و یکم پژوهشگران ناسا در حال بررسی دنباله دارهایی هستند که احیانا هنگام شکل گیری منظومه شمسی، کربن را به سیارات می رسانده اند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، تلسکوپ ناسا تنها چند ماه بعد از تایید وجود آب در سطوح آفتاب گیر ماه، به کشف بزرگ دیگری دست یافت. جدید ترین یافته تلسکوپ "SOFIA"، در ارتباط با بقایای یک دنباله دار یخی است که در سال ۲۰۱۶ از کنار زمین عبور کرد. این تلسکوپ با کمک یکی از ابزارهای مادون قرمز خود توانست کربن را که یکی از مواد مهم مورد نیاز برای حیات است، در درخشش غبارآلود "دنباله دار کاتالینا"(Comet Catalina) شناسایی کند.
این بازدیدکننده آسمانی که قبل از خارج شدن از دید، به مدت کوتاهی قابل مشاهده بود، حالا به دانشمندان کمک می نماید تا اسرار در ارتباط با ریشه ما را آشکار سازند. به قول ناسا، شاید دنباله دارهایی از این دست طی شکل گیری ابتدایی منظومه شمسی، کربن را به سیارات می رسانده اند. این شرایط در زمانی به وقوع پیوسته است که زمین درگیر جذب مقدار کافی از این عنصر حیات بخش بود.
میتوان اظهار داشت که شاید سیارات غول پیکر گازی مانند مشتری و نپتون می توانسته اند از کربن موجود در منظومه شمسی پشتیبانی کنند. علاوه بر این، به قول ناسا، امکان دارد که بزرگ بودن مشتری، مانند یک مانع گرانشی عمل کند و جلوی ادغام شدن کربن در منظومه شمسی را که سیاراتی مانند زمین در آن قرار دارند، بگیرد.
"چارلز وودوارد"(Charles Woodward)، استاد "دانشگاه مینه سوتا"(University of Minnesota) اظهار داشت: کربن، کلید یادگیری در مورد ریشه زندگی است. ما هنوز مطمئن نیستیم که آیا کره زمین هنگام تشکیل شدن خود توانسته است کربن کافی را محبوس کند یا خیر. در این صورت، دنباله دارهای غنی از کربن می توانند منبع مهمی برای انتقال این عنصر اساسی باشند که به زندگی می انجامند.
دنباله دار کاتالینا، از "ابر اورت"(Oort Cloud) منشأ گرفته است که در دورترین نقاط منظومه شمسی قرار دارد. این دنباله دارها حدودا بدون تغییر به ما می رسند و به پژوهشگران در یادگیری در مورد منظومه شمسی ابتدایی کمک می کنند.
وودوارد اظهار داشت: همه جهان های زمینی، تحت تأثیر دنباله دارها و سایر اجرام کوچک قرار دارند که حامل کربن و عناصر دیگر هستند. ما در حال نزدیک شدن به درک دقیق نحوه تأثیر این اجرام بر سیارات ابتدایی هستیم.
به قول ناسا، باید دنباله دارهای بیشتری مورد بررسی قرار بگیرند تا این مورد تایید گردد که تعداد بیشتری از دنباله دارهای غنی از کربن در ابر اورت وجود دارند.
منبع:

1399/12/20
17:59:42
0.0 / 5
621
تگهای دنباله دارهایی كه داستان شكل گیری منظومه شمسی را تعریف می كنند: پژوهش , تلسكوپ , دانشگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم