چرا ماسكهای 3 لایه برای مقابله با كووید-19 بهتر هستند!

چرا ماسكهای 3 لایه برای مقابله با كووید-19 بهتر هستند!

بیست و یکم: یک گروه بین المللی از پژوهشگران در بررسی جدید خود نشان داده اند که ماسکهای سه لایه در مقایسه با ماسکهای دیگر، موفقیت بیشتری در متوقف کردن قطرات تنفسی دارند و از نفوذ آنها پیشگیری می کنند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از نیوزوایز، اگر قصد دارید از خود و دیگران در مقابل کووید-۱۹ محافظت کنید، مطمئن شوید که ماسک مورد استفاده شما سه لایه باشد. شاید تا حالا سفارش هایی در این مورد شنیده باشید اما پژوهشگران حالا دلیل دیگری برای ایمن تر بودن ماسکهای سه لایه نسبت به ماسکهای یک یا دو لایه یافته اند.
بااینکه این سفارش در ابتدا بر طبق پژوهش هایی بود که نشان می دادند ماسک سه لایه جلوی عبور ذرات کوچک از منافذ را می گیرد اما پژوهشگران حالا نشان داده اند که ماسکهای سه لایه می توانند از تبدیل شدن ذرات بزرگ ناشی از سرفه و عطسه به ذرات کوچکتر پیشگیری کنند.
این قطرات بزرگ می توانند به ماسکهای یک و دو لایه نفوذ کنند و قطرات کوچکتری را به وجود بیاورند. این مساله از اهمیت ویژه ای برخوردارست برای اینکه قطرات کوچکتر می توانند مدت بیشتری در هوا بمانند. پژوهشگران، ماسکهای یک، دو و سه لایه را مورد بررسی قرار دادند تا این رفتار را نشان دهند.
پژوهشگران این نکته را مطرح نمودند که ماسکهای یک و دو لایه، در پیش گیری از ورود قطرات اصلی تاثیر دارند و بهتر از استفاده نکردن از ماسک هستند. آنها امیدوارند که یافته های آنها در مورد اندازه ایده آل منافذ ماسک، ضخامت مواد و لایه بندی، مورد استفاده تولیدکنندگان قرار بگیرد و به ارائه طراحی های موثرتر کمک نماید.
گروهی از مهندسان "دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو"(UCSD)، "مؤسسه دانش هند"(IISc) و "دانشگاه تورنتو"(UToronto) با بهره گیری از یک مولد قطره و یک دوربین تایم لپس پرسرعت نشان دادند هنگامی که قطرات تنفسی بزرگ حاوی ذرات شبیه به ویروس، به ماسک یک لایه برخورد می کنند، کوچکتر می شوند و از منافذ عبور می کنند.
هنگامی که قطره آب به آبکش وارد می شود، به قطرات کوچکتری تبدیل می گردد. قطرات بزرگ ناشی از سرفه و عطسه نیز هنگام برخورد با ماسک یک لایه به چنین سرنوشتی گرفتار می شوند و ماسک فقط می تواند ۳۰ درصد از حجم قطره را متوقف نماید. ماسک دو لایه، عملکرد بهتری دارد و حدود ۹۱ درصد از حجم قطره را محدود می کند. این در حالیست که خروجی قطرات در ماسک سه لایه، بسیار ناچیز و حدودا صفر است.
"آبیشک ساها"(Abhishek Saha)، استاد مهندسی مکانیک و هوافضای دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو و از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: اگر قطرات تنفسی، سرعت کافی داشته باشند که معمولا هنگام سرفه و عطسه این سرعت را دارند، با قرار گرفتن روی ماسک سه لایه، از منافذ کوچکتر آن عبور می کنند.
پژوهشگران با کمک مولد قطره توانستند اندازه و سرعت حرکت قطرات را تغییر دهند تا نحوه تاثیر آنرا بر جریان یافتن ذرات ارزیابی کنند.
این گروه پژوهشی قصد دارند در آینده، نقش مواد مختلف تشکیل دهنده ماسک را بر ذرات مورد بررسی قرار دهند.
این پژوهش، در مجله "Science Advances" به چاپ رسید.
منبع:

1399/12/17
13:16:26
0.0 / 5
605
تگهای چرا ماسكهای 3 لایه برای مقابله با كووید-19 بهتر هستند!: پژوهش , تولید , دانشگاه , طراحی
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
بیست و یکم