كروناویروس می تواند سلول های عضله قلب را از بین ببرد

كروناویروس می تواند سلول های عضله قلب را از بین ببرد

به گزارش بیست و یکم پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود دریافته اند که کروناویروس می تواند سلول های عضله قلب را آلوده کند و آنها را از بین ببرد.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، پژوهش جدیدی نشان داده است که کروناویروس چگونه می تواند بافت قلب را آلوده کند و مستقیما به آن صدمه برساند. این پژوهش نشان داده است که موارد پیشین گزارش شده در مورد صدمه قلبی بیماران مبتلا به کووید-۱۹، به خاطر التهاب در واکنش به عفونت نیست؛ بلکه ویروس در عضلات قلب تداخل بوجود می آورد.
باآنکه کووید-۱۹ در ابتدا یک بیماری تنفسی قلمداد می شد اما گزارش های عرضه شده در سال ۲۰۲۰ نشان داد که بیماران مبتلا به کووید-۱۹، از عوارض قلبی-عروقی قابل توجهی رنج می برند.
"کوری لاوین"(Kory Lavine)، پژوهشگر "دانشگاه واشنگتن در سن لوئیس"(WUSTL) و از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ما در ابتدای همه گیری کووید-۱۹، شواهدی داشتیم که نشان می دادند کروناویروس می تواند به نارسایی قلبی و یا صدمه رسیدن به قلب منجر شود. این موضوع، هشداری برای جامعه پزشکی قلب و عروق به شمار می رفت. این مورد در بین پزشکان عنوان شد که آیا صدمه های وارد شده به قلب، به خاطر عفونت مستقیم قلب است یا به خاطر واکنش التهابی که به خاطر عفونت ریه رخ می دهد.
پژوهشگران برای درک بهتر نحوه تعامل کروناویروس با بافت قلب انسان، مدلهای عضله قلب را با استفاده از سلول های بنیادی مهندسی کردند. این مدلهای درون کشتگاهی، به پژوهشگران امکان دادند تا نشان دهند که چگونه ویروس به صورت خاص، سلول های عضلانی قلب را آلوده می کند.
این مدل سازی نشان داد که ویروس مستقیما آن گروه از سلول های قلب را از بین می برد که مسئول انقباض عضله هستند. صدمه رسیدن به این سلول های خاص قلب می تواند در غیاب هر گونه التهابی رخ دهد و یا با التهاب ناشی از آن تقویت شود.


لاوین افزود: التهاب می تواند ضربه دوم ناشی از صدمه ویروس باشد اما دلیل اصلی صدمه قلبی نیست.
نظر لاوین این است که کروناویروس برخلاف ویروس های دیگر، به شیوه غیرمعمولی بر قلب اثر می گذارد. باآنکه اثر ویروس های دیگر مانند ویروس آنفلوآنزا هم بر قلب شناخته شده است اما این ویروس، نوع دیگری از سلول های ایمنی را جذب می کند که می تواند توضیح دهد که چرا صدمه قلبی می تواند ماه ها در بازماندگان کووید-۱۹ طول بکشد.
لاوین اظهار داشت: سلول های ایمنی معمولا نسبت به ویروس هایی که با یک بیماری نسبتا کوتاه در ارتباط هستند، واکنش نشان می دهند اما سلول های ایمنی که در بیماران قلبی مبتلا به کووید-۱۹ مشاهده می نماییم، معمولا با یک بیماری مزمن در ارتباط هستند که می تواند نتایج بلندمدت به همراه داشته باشد.
مشکلات قلبی پایدار، به صورت فزاینده ای در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ دیده می شوند. پژوهشی که به تازگی در مورد بیماران بستری شده مبتلا به کووید-۱۹ در ماه های بعد از ترخیص انجام شده است، نشان داده است که ۵۰ درصد آنها به شکلی از صدمه قلبی رنج می برند.
لاوین و همکارانش در حال بررسی مدلهای حیوانی جدیدی هستند تا تأثیر کووید-۱۹ بر قلب را بهتر مورد بررسی قرار دهند. دقیقا معلوم نیست که این صدمه قلبی امکان دارد چه مدت طول بکشد یا چه تاثیری بر سلامت قلب و عروق در آینده دارد.
لاوین افزود: حتی جوانانی که نشانه های بسیار خفیفی داشتند، امکان دارد بعدها به مشکلات قلبی گرفتار شوند که توانایی ورزشی آنها را محدود می کند. هدف ما این است که بفهمیم دقیقا چه اتفاقی رخ می دهد تا بتوانیم از آن پیشگیری نماییم و یا به درمان آن بپردازیم.
این پژوهش، در مجله "JACC" به چاپ رسید.
منبع:

1399/12/14
12:50:01
0.0 / 5
781
تگهای كروناویروس می تواند سلول های عضله قلب را از بین ببرد: پژوهش , دانشگاه , مهندس
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
بیست و یکم