توقف بیماری آلزایمر با داروی جدید

توقف بیماری آلزایمر با داروی جدید

خراسان رضوی هرچند هنوز هیچ درمانی برای بیماری آلزایمر ارائه نشده اما پژوهشگران با کشف داروی جدیدی که می تواند به صورت قرص عرضه گردد، میلیون ها بیمار زوال عقل در سراسر جهان را امیدوار کردند.


به نقل از نیوز، پژوهشگران اظهار کردند: نتایج آزمایش های داروی جدید آنان بر روی موش های آزمایشگاهی، موش های صحرایی و میمون ها موفقیت آمیز بوده و انتظار می رود آزمایش های بالینی طی چند ماه آتی شروع شوند.
پژوهشگران خاطرنشان کردند که چنین دارویی ممکنست در درمان بیمارانی که مشکل شناختی دارند و ازنظر ژنتیکی مستعد مبتلاشدن به آلزایمر هستند، نیز موثر باشد و از مبتلاشدن به آلزایمر جلوگیری کند؛ افراد لطمه پذیر بعد از یک آزمایش خون ساده می توانند دارو را دریافت نمایند.
هدف قرار دادن تجمع پلاک ها در مغز
تعدادی از محققان دانشکده پزشکی دانشگاه کالیفرنیا سان دیگو (UCSD) و بیمارستان عمومی ماساچوست ایالات متحده اظهار کردند: درمان آلزایمر با این دارو بوسیله خانواده ای از داروها به نام GSMs (تعدیل کننده های ترشحات گاما) است. این ماده پروتئین های سرکش، بتاآمیلوئید (Aβ) که توده های چسبنده در مغز ایجاد و سلول های عصبی را نابود می کنند، را از بین می برد.
دکتر رودولف تانزی، یکی از پژوهشگران این تحقیق اظهار داشت: «در این مطالعه، GSM قوی برمبنای خاصیت های پیش بالینی ارائه شده است و بنظر می رسد با قدرت GSM های قبلا آزمایش شده برابر یا فراتر از آن باشد. آزمایش های بالینی آینده مشخص خواهدنمود که آیا این GSM امیدوارکننده در انسان ایمن و در درمان و یا جلوگیری از بیماری آلزایمر موثر است یا خیر.»
پژوهشگران در انتظار تایید سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای شروع مطالعات مرحله اول هستند.
دکتر تانزی در ادامه اضافه کرد: «امیدواریم که آزمایش های بالینی را امسال شروع کنیم؛ مرحله اول شامل یک دوز صعودی معمول و چندگانه در افراد سالم خواهد بود. پس از این که مرحله اول را با موفقیت پشت سر گذاشتیم، مرحله ۲A را در بیماران مبتلابه آلزایمر شروع خواهیم کرد که شامل بررسی نشانگرهای زیستی برای کاهش بتاآمیلوئید در مغز است.»
محقق بیمارستان عمومی ماساچوست و استاد مغز و اعصاب دانشگاه هاروارد افزود: «در نهایت، امیدواریم که تعدیل کننده های گاما سکرتاز جهت استفاده در پیش گیری از آلزایمر به اندازه کافی ایمن و موثر باشند. همانطور که برای جلوگیری از بیماری قلبی در اواخر زندگی، مجبور هستیم سطح کلسترول را در اوایل زندگی (دهه ها) کاهش دهیم، برای کاهش خطر مبتلاشدن به آلزایمر نیز باید در اوایل زندگی، سطح بتاآمیلوئید مغز را کاهش دهیم به این معنا که دارویی که ما برای کاهش آن استفاده می نماییم باید ایمن، ارزان و آسان مصرف شود مانند داروی استاتین که برای جلوگیری از بیماری قلبی مصرف می شود.


چرا پروتئین های طبیعی موجب آلزایمر می شوند؟
بتاآمیلوئید یک پروتئین طبیعی است که در بدن همه وجود دارد، با این وجود، در بیماران مبتلابه آلزایمر، روند دفع این پروتئین ها اشتباه انجام می شود. آنزیم های دیگر همچون گاما، سکرتاز و پپتیدهای Aβ هستند که بدن نمی تواند این موارد را تشخیص دهد بدین سبب نمی تواند از شر آنها خلاص شود.
در ماده خاکستری سالم، آنزیم هایی مانند آلفا سکرتازا Aβ در وسط (یعنی به دو اندازه مساوی) قرار می گیرند و از جانب دیگر گاما-سکرتاز را در مکان های غیرمعمول قطع می کنند. ذرات سمی جمع و موجب ایجاد اختلال عصبی و علایم مخرب آن از دست دادن حافظه و گیجی می شوند. علاوه بر این، تولید این سموم در بیماران جهش یافته بیشتر است و تعدادی از پروتئین ها مانند Aβ۴۲ به احتمال زیاد پلاک می سازند.
تانزی اظهار داشت: «اگر روزی بخواهیم با آزمایش خون با تشخیص سطح بتاآمیلوئید مغز از آلزایمر جلوگیری نماییم، برای انجام این کار احیانا به یک قرص ایمن و ارزان احتیاج خواهیم داشت.»
وی ادامه داد: «ما معتقدیم که هم اکنون ده ها میلیون نفر در ایالات متحده نیاز به کنترل تجمع بتاآمیلوئید در مغز دارند. امیدواریم مدولاتور گاما سکرتاز روزی بتواند چنین کاری را انجام دهد.»
GSM و پاکسازی مغز لطمه دیده
کوشش های زیادی برای مسدود کردن گاما-سکرتاز صورت گرفته اما موفقیت آمیز نبودند و دانشمندان این داروها را ایمن نمی دانند برای اینکه بدن برای تجزیه پروتئین های دیگر به گاما سکرتاز نیاز دارد. با این وجود GSM ها فقط اندکی فعالیت را تغییر می دهند، بدین سبب بدن پپتیدهای Aβ کمتری تولید می کند در نتیجه این ماده شیمیایی بقیه نقش های خودرا ایفاء خواهدنمود.
پروفسور استیون واگنر از UCSD می گوید: GSM ها توانایی کاهش سمیت های مبتنی بر عملکرد در رابطه با مهارکننده های γ-ترکیتاز را ارائه می دهند.
استفاده از دوزهای کم تکرار GSM بدون هیچ نوع عوارض جانبی سمی، موجب کاهش Aβ۴۲ در موش و موش صحرایی شد. این دارو در ماکاک (نوعی میمون) نیز ایمن و موثر بود و سطح Aβ۴۲ را تا ۷۰ درصد کم کرد. آزمایش های بیشتر بر روی موش های مهندسی شده بوسیله ژنتیک برای حمل جهش هایی که موجب آلزایمر می شوند نیز به همان اندازه دلگرم کننده بودند.
پژوهشگران حیوانات را قبل یا اندکی پس از شروع تشکیل پلاک های آمیلوئید تحت درمان قرار دادند. در هر دو مورد، GSM ها ترکیب پلاک های آمیلوئید و التهاب مغز را کاهش دادند. همین طور به میکروگلیا، سلول های التهابی که ممکنست سبب گسترش بیماری شوند نیز حمله کردند.
پروفسور واگنر می گوید: این روند نشان میدهد که می توان از این دارو برای پیش گیری از آلزایمر در بیماران با جهش های ژنتیکی یا زمانی که پلاک ها با اسکن مغز شناسایی شدند، استفاده نمود. آزمایش مرحله اول ما در افراد سالم و طبیعی صورت خواهد گرفت و پیش بینی می شود حدودا ۱۰۰ نفر در این مرحله ثبت نام کنند.»
نتایج این تحقیق در نشریه پزشکی تجربی (Experimental Medicine) انتشار یافته است.1399/12/13
14:03:24
0.0 / 5
829
تگهای توقف بیماری آلزایمر با داروی جدید: آزمایش , پژوهش , تولید , حافظه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
بیست و یکم