ناسا تصاویری با جزئیات بالا از سطح مریخ منتشر نمود

ناسا تصاویری با جزئیات بالا از سطح مریخ منتشر نمود

مریخ نورد ˮاستقامتˮ بعد از فرود موفقیت آمیزش در مریخ تصاویر قابل توجهی از این سیاره می فرستد که شامل تصاویری می شود که مریخ را با جزئیات باورنکردنی نشان داده است. این تصاویر در روز ۲۴ فوریه توسط سیستم مست کم-زد مریخ نورد(Mastcam-Z) گرفته شده اند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از نیوزویک، این تصاویر محل فرود خشک و بی آب مریخ نورد را نشان می دهند، یعنی دهانه ی ۲۸ مایلی "جزرو" که دانشمندان معتقدند زمانی بستر یک دریاچه بوده و مکان مناسبی برای جستجوی نشانه های حیات است.
سیستم "مست کم زد" شامل دو دوربین است و تصاویری که در ۲۴ فوریه گرفته شدند توسط دوربین سمت چپ مریخ نورد ثبت شدند. این دوربین ها قابلیت بزرگنمایی دارند و می توانند تصاویر سه بعدی و ویدیوهایی با سرعت بالا بگیرند که این توانایی ها بررسی دقیق اجسام از راه دور را ممکن می سازند.
وظیفه ی اصلی دوربین های ۹ پوندی(۴ کیلوگرمی) ثبت تصاویری از سطح و خصوصیت های جو کم قطر سیاره ی سرخ است. این دوربین ها در بخش بالایی مریخ نورد قرار دارند و به اندازه ی ۱۰ اینچ (25.4 سانتی متر) از یکدیگر فاصله دارند.
جیم بل(Jim Bell) محقق اصلی سیستم دوربین های "مست کم زد" در اطلاعیه ای پیش از مأموریت مریخ نورد اظهار داشت: "مست کم زد" چشمان مریخ نورد ناسا خواهد بود.


این سیستم به دانشمندان کمک می نماید تا بر روی سنگ های مورد نظر زوم کنند و آنها را برای یافتن نشانه های حیات بررسی نمایند. سپس مریخ نورد این نمونه ها را جمع آوری کرده درون لوله های مخصوص قرار می دهد تا در مأموریت های بعدی به زمین برگردند تا جزئیات آنها بررسی شود. دوربین های مست کم زد به بررسی سنگ و خاک سطح مریخ و بافت آن کمک می نماید.
قدرت بزرگنمایی این دوربین ها به قدری بالاست که می توانند خصوصیت های یک جسمی به اندازه ی مگس که از فاصله ای به اندازه ی یک زمین فوتبال عبور می کند را نشان دهند.
این سیستم همینطور می تواند تصاویر پارانوما ۳۶۰ درجه بگیرد. در حقیقت این سیستم در ۲۱ فوریه چنین تصویری متشکل از ۱۴۲ تصویر جداگانه گرفت.
ناسا می گوید "استقامت" پیچیده ترین سطح نوردی است که تابحال به مریخ فرستاده شده است.

منبع:

1399/12/12
20:55:25
0.0 / 5
622
تگهای ناسا تصاویری با جزئیات بالا از سطح مریخ منتشر نمود: سیاره , سیستم , محقق
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم