احتمال مبتلا شدن به ویروس كرونا برای دومین بار چقدر است؟

احتمال مبتلا شدن به ویروس كرونا برای دومین بار چقدر است؟

به گزارش بیست و یکم یک مطالعه رصدی بزرگ از مؤسسه ملی سلامت آمریکا(NIH) نشان داده است مبتلا شدن به ویروس کووید-۱۹ می تواند حداقل برای چند ماه فرد را از عفونت مجدد محافظت کند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، مطالعه جدیدی که اطلاعات بیشتر از سه میلیون نفر را بررسی نموده است، نشان داده است که عفونت یا ابتلای مجدد به ویروس "SARS-CoV-۲"، ویروسی که باعث بیماری کووید-۱۹ می شود، هنوز بسیار نادر است.
این تحقیق تأیید می کند که یک آزمایش آنتی بادی مثبت به دنبال ابتلای اولیه می تواند با خطر بسیار کمتری نسبت به ابتلای دوم در آینده ارتباط داشته باشد، با این وجود هنوز معلوم نیست که این محافظت تا چه مدت ادامه دارد.
بعد از عبور از موج بزرگ مبتلا شدن به کووید-۱۹ در نیمه اول سال ۲۰۲۰، دانشمندان آغاز به نظارت دقیق بر روی داده های این بیماری کردند تا دریابند که احتمال ابتلای انسان به این ویروس برای دومین بار چقدر است.
آزمایش طلایی "PCR" به طرز باورنکردنی به قطعات ویروس کرونا حساس است. بنابراین آزمایش "PCR" بیماران مبتلا شده به کووید-۱۹ تا ماه ها بعد از بهبودی همچنان مثبت می شود.
در ماه آگوست سال قبل میلادی دانشمندان دانشگاه "هنگ کنگ" نخستین مورد تایید شده از ابتلای مجدد به کرونا را گزارش کردند. از آنجائیکه این مورد خاص داده های ژنومی از هر دو عفونت را عرضه داد، محققان توانستند تأیید کنند که عفونت دوم یک سویه متفاوت از ویروس کرونا است.
حالا با گذشت بیشتر از یک سال از ظهور این بیماری همه گیر، هنوز سوالاتی در مورد مدت زمان مصونیت به دنبال عفونت اولیه وجود دارد. خیلی از محققان تلاش کرده اند با اندازه گیری سطح آنتی بادی های ایمنی در بیماران بعد از عفونت اولیه، پاسخی برای این سوال پیدا کنند.
چندین مورد از این بررسی های آنتی بادی نشان داد که سطح آن می تواند چند ماه بعد از ابتلای اولیه به سرعت کاهش پیدا کند. اما این معیار خاص نمی تواند به صورت مستقیم با خطر عفونت مجدد معادل باشد، چون که سیستم ایمنی بدن ما از تاکتیک های زیادی برای مبارزه با عفونت استفاده می نماید و بعضی از محققان معتقدند که ایمنی طولانی مدت در مقابل کووید-۱۹ امکان دارد به آسانی تنها با ردیابی سطح آنتی بادی قابل اندازه گیری نباشد.
نتایج این مطالعه از آن حکایت می کند که افرادی که سابقه قبلی آلودگی به ویروس کرونا را دارند، ۸۳ درصد کمتر احتمال دارد که برای دومین بار به این ویروس آلوده شوند و دوره محافظت به صورت میانگین پنج ماه است.
"داگلاس لووی"، نویسنده این مطالعه جدید از مؤسسه ملی سرطان آمریکا یادآوری می کند که یافته های این مطالعه تنها می تواند نشان دهد که یک عفونت طبیعی کرونا امکان دارد با ایمنی جزئی در مقابل عفونت مجدد ارتباط داشته باشد. وی می گوید بیماران بهبودیافته از کووید-۱۹ هنوز باید واکسینه شوند، چونکه معلوم نیست که این مصونیت طبیعی چه مدت می تواند دوام داشته باشد. ضمن اینکه نرخ بالقوه ابتلای مجدد از انواع جدید ویروس کرونا در این تحقیق جدید در نظر گرفته نشده است.
این مطالعه در مجله JAMA Internal Medicine انتشار یافته است.1399/12/08
12:26:25
0.0 / 5
562
تگهای احتمال مبتلا شدن به ویروس كرونا برای دومین بار چقدر است؟: آزمایش , دانشگاه , سیستم , محقق
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم