جهش جدید ویروس كرونا در فنلاند

جهش جدید ویروس كرونا در فنلاند

بیست و یکم: آزمایشگاهی در فنلاندی جهش جدیدی در کروناویروس کشف کرده است. نمونه ی گرفته شده مربوط به جنوب فنلاند است. میزان شیوع، بیماری زایی و واگیر این ویروس هنوز مشخص نیست.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا، آزمایشگاه ویتا و موسسه ی بیوتکنولوژی دانشگاه هلسینکی فنلاند جهش جدیدی در ویروس کرونا را کشف کردند. نمونه ی مورد بررسی از فنلاند جنوبی گرفته شده بود.
آزمایشگاه ویتا در اطلاعیه ای اعلام نمود این نوع جدید "Fin-۷۹۶H" نام گذاری شده و خاصیت هایی که در انواع آفریقایی و انگلیسی دیده شد در این نوع نیز وجود دارد.
انواع زیادی از کروناویروس در سراسر جهان یافت شده که حدودا همه ی آنها از خویشاوندان ویروس های انگلیسی، آفریقای جنوبی، برزیلی و یا ژاپنی هستند. بر بر اساس گزارش انتشار یافته نوع جدید کشف شده در فنلاند با همه ی آنها فرق دارد. گرچه از نسل ویروس های قبلی است اما به نظر نمی رسد روند تکاملی هیچ کدام از آنها را طی کرده باشد.
هنوز معین نیست این نوع جدید از کجا منشا گرفته اما احتمال دارد این نوع جدید جایی خارج از فنلاند به وجود آمده باشد برای اینکه جمعیت فنلاند در مقایسه با سایر کشورها عفونت ویروسی کمتری داشته است.
برخی جهش ها موجب افزایش واگیر ویروس می شود بعضی دیگر بر روی تاثیرگذاری واکسن ها اثر می گذارند.
طبق گفته ی آزمایشگاه ویتا این ویروس جدید هر دو نوع جهش را انجام داده است. علاوه بر آن این نوع جدید در بخشی که توسط آزمایش PCR تشخیص داده می شود نیز جهش کرده است. بدین سبب شاید همه ی آزمایش های PCR نتوانند جهش های جدید را تشخیص دهند. در آزمایش PCR معمولا مناطق دارای ژنوم ویروس مورد بررسی قرار می گیرد. در فنلاند حداقل دو منطقه ژنومی مورد بررسی قرار می گیرند.
متخصص میکروبیولوژی ویتا دکتر ساکاری جوکیرانتا(Sakari Jokiranta) در بولتین می گوید: شاید روش کشورهای دیگر اینطور نباشد بدین سبب نتایج ما از اهمیت جهانی برخورددار است.
جهش در ویروس ها موضوعی عادی است و ممکنست انواع جدید واگیردارتر و یا خطرناک تر نباشند. شواهد جدید در مورد این انواع هنگامی به دست می آید که اطلاعات بیشتری از آنها در دسترس باشد.
دکتر تارو مری(Taru Meri) میکروبیولوژیست ویتا می گوید: هنوز اطلاعاتی درباره ی واگیر، شیوع و بیماری زایی ویروس نداریم.
به گفته این آزمایشگاه، این ویروس مانند جهش "N۵۰۱Y" که تلفیقی از انواع انگلیسی، آفریقایی و برزیلی بود نیست.
در مرحله ی بعدی ژنوم ویروس بطور کامل توالی یابی می شود تا تغییرات آن بررسی شود و سپس می توان آنرا با انواع دیگر مقایسه کرد.
مری می گوید: سوال این جاست که آیا می توان انواع دیگری در همان محیط یافت و آیا خاصیت های جدید دیگری وجود دارد که بر روی عفونت و واگیر ویروس تاثیر بگذارد و آیا تغییر مهمی در توالی ژنومی ویروس رخ داده که همه باید آنرا بدانند یا خیر.
منبع:

1399/11/30
18:17:32
0.0 / 5
807
تگهای جهش جدید ویروس كرونا در فنلاند: آزمایش , تكنولوژی , دانشگاه , متخصص
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
بیست و یکم