دلیل اصلی آب مروارید مشخص شد

دلیل اصلی آب مروارید مشخص شد

کدر شدن چشم یعنی ˮآب مرواریدˮ، یک بیماری شایع چشم است که در لنز/عدسی چشم ایجاد می شود. با این وجود فرآیندهای دقیقی که به این وضعیت منجر می شود بطور کامل درک نشده است.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، دلیلهای مختلفی موجب کدر شدن چشم می شود. از آنجائیکه پروتئین های لنزها در دوران جنینی تشکیل می شوند و جایگزین نمی شوند، لطمه ها می تواند در طولانی مدت بر روی هم انباشته شوند و در نهایت لنز را بپوشانند. بنا بر این است که آب مروارید عمدتا در افراد مسن رخ می دهد. تعداد کمی از افراد استعداد ژنتیکی برای مبتلاشدن به این بیماری چشمی را دارند که در آن پروتئین های موجود در لنز جهش می یابند. در این موارد آب مروارید از بدو تولد وجود دارد یا در دوران کودکی ظاهر می شود.
اکنون تعدادی از محققان دانشگاه فنی مونیخ(TUM) دریافته اند که ترکیب محلول پروتئین نقش تعیین کننده ای در این امر دارد. دانشمندان به همین دلیل موش های مبتلا به آب مروارید ارثی را بررسی کردند.
پروفسور "یوهانس باکنر"(Johannes Buchner) رئیس بخش زیست فناوری دانشگاه فنی مونیخ اظهار داشت: تا حالا دیدگاه رایج در این زمینه این بود که فقط پروتئین های معیوب در چشم با یکدیگر واکنش نشان داده و انباشته می شوند. اما ما دریافتیم که در موش هایی که "آب مروارید ژنتیکی" دارند وضعیت اینگونه نیست.
وی اضافه کرد: ما کشف کردیم که پروتئین های جهش یافته و ناپایدار در لنز وجود ندارند. آنها بلافاصله حذف می شوند. در عوض پروتئین های سالم جمع می شوند. بر طبق این بینش جدید، مدل ما می گوید که تعادل بین پروتئین های مختلف یا نسبت آنها با یکدیگر ضروری می باشد. وقتی یکی از این مولفه ها از بین رود، مولفه های دیگر با هم ارتباط برقرار می کنند و به صورت انبوه در یک جا جمع می شوند.
مطالعات زیادی برای درک علل آب مروارید انجام شده است. اما هیچ گاه قبلاً چنین تحقیقات جامعی در مورد لنزهای چشم در موش ها صورت نگرفته است. بینش های جدید گام مهمی در جستجوی روش های درمانی جدید آب مروارید شمرده می شود. رایج ترین روش جراحی است که در آن لنزهای مصنوعی در چشم کاشته می شوند.
محققان گفتند اگر دقیقاً بفهمیم که چه اتفاقی می افتد، می توانیم به توسعه روش های نوین فکر نماییم اما ما یک راه طولانی در پیش داریم و ابتدا باید نشان دهیم که مدل پیشنهادی در مورد عدسی چشم انسان نیز صدق می کند یا خیر.
1399/11/29
23:42:17
0.0 / 5
615
تگهای دلیل اصلی آب مروارید مشخص شد: تحقیقات , دانشگاه , فناوری , محقق
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
بیست و یکم