با طراحی یك سامانه محقق شد؛

تبدیل دوربینهای معمولی به دوربین پرسرعت با اختراع پژوهشگر ایرانی

تبدیل دوربینهای معمولی به دوربین پرسرعت با اختراع پژوهشگر ایرانی

برگزیده سی و چهارمین جشنواره بین المللی خوارزمی موفق به طراحی سامانه ای شد که می تواند جایگزین دوربین های پیشرفته برای ثبت تاریخچه حرکت اجسام با کاربردهای مختلف مهندسی شود.دکتر حسین جهان خواه عضو هیئت علمی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: ما توانستیم در پژوهشگاه سامانه ای را در حوزه پردازش تصویر برای برداشت های آزمایشگاهی و سنجش جابجایی دینامیکی طراحی نماییم.
وی اضافه کرد: این سامانه امکان ثبت تاریخچه جابجایی حرکت با فرکانس و سرعت بالای اجسام را برای دوربین های معمولی فراهم می آورد.
عضو هیئت علمی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله افزود: این سامانه از سه بخش دوربین، نشانگر نوری و نرم افزار جامع تشکیل شده است. با نصب نشانگر روی جسم متحرک، تصویربرداری از حرکت آن توسط یک دوربین ساده و تحویل فیلم توسط نرم افزار، می توان تاریخچه حرکت جسم را برآورد کرد. ایده طرح شده در این اختراع، قابلیت های موجود در زمینه پردازش تصویر را بهبود بخشیده و امکان ثبت موقعیت های مکانی با فرکانس هایی بسیار بیش از فرکانس فیلمبرداری دوربین را فراهم می آورد.
به گفته جهان خواه، اساس کار این سیستم بر پایه زمانبندی و کنترل زمانی مکانی نشانگر نوری سامانه استوار است.
وی درباب نشانگر نوری این سامانه اظهار داشت: این نشانگر به کمک یک میکرو کنترلر کدگذاری شده، زمان های مختلفِ یک نقطه هدف را به موقعیت های مکانی متفاوتی در فضای تصویر نسبت می دهد.
برگزیده سی و چهارمین جشنواره بین المللی خوارزمی با اعلان اینکه دستاورد اصلی این سامانه، تبدیل یک دوربین معمولی به یک دوربین پرسرعت برای ثبت حرکت های دینامیکی نقاط هدف است، اظهار داشت: اگر اصلی ترین مزایای این سامانه نسبت به دوربین های پرسرعت مد نظر قرار گیرد، این سامانه امکان فیلمبرداری در مدت زمان های بسیار طولانی تری را با حفظ کیفیت، سرعت و حجم ذخیره داده ها را فراهم می آورد.
جهان خواه با اشاره به دیگر مزایای این طرح اظهار داشت: سرعت تحلیل داده ها در این سامانه بمراتب بالاتر از فیلم های به دست آمده از دوربین های پرسرعت است.
وی اشاره کرد: مزایای دیگر این سامانه را می توان در مقایسه با LVDT بعنوان یک ابزار شناخته شده برای ثبت جابجایی برشمرد.
برگزیده سی و چهارمین جشنواره بین المللی خوارزمی با اعلان اینکه سامانه نیاز به دیتالاگر ندارد و ضمن برداشت غیر تماسی حرکت، امکان ثبت همزمان جابجایی چند نقطه را دارد، اظهار داشت: دامنه بیشینه جابجایی قابل ثبت این سیستم، امکان تنظیم دارد و علاوه بر توانمندی ثبت حرکات چرخشی، برخلاف LVDT که به صورت تماسی به جسم وصل می شود، حساسیت منفی به جابجایی همزمان در جهات متعامد ندارد.
سرپرست تیم تحقیقاتی این سامانه با اعلان اینکه محدوده فرکانسی قابل پوشش این سامانه نسبت به LVDT ها (سنسور الکترومکانیکی است که حرکت مستقیم از یک جسم را که به صورت مکانیکی مرتبط می باشد، به یک سیگنال الکتریکی متناظر تبدیل می کند) گسترده تر است، اشاره کرد: تهیه نرم افزار برداشت تصویری پاسخ استاتیکی و دینامیکی بعنوان یک طرح فناورانه در پژوهشگاه زلزله با هدف استفاده از برداشت های تصویری در ثبت پاسخ دینامیکی سازه ها آغاز شد برای اینکه این نیاز احساس می شد که برای دستیابی به دقت های بالا در ثبت حرکت، لازم است که از دوربین های پرسرعت استفاده گردد.
وی با اعلان اینکه این در حالیست که دوربین های پرسرعت علاوه بر هزینه بالا، داده های حجیم تولید می کنند که تحلیل آنها بسیار زمان بر خواهد بود، اظهار داشت: همین طور دوربین های پرسرعت که دارای قیمت های متوسط هستند، معمولاً در سرعت های بالای فیلمبرداری با افت چشم گیر در کیفیت تصاویر مواجهند بنا بر این این سامانه را طراحی کردیم که علاوه بر حذف نیاز به دوربین های پرسرعت در برداشت پاسخ دینامیکی، داده های با حجم معمولی تولید نماید.
به گفته وی، امید است این محصول بتواند در آینده بعنوان جایگزین مناسبی برای LVDT ها باشد که ثبت کننده های تماسی جابجایی هستند.
جهان خواه با اعلان اینکه این سامانه برای ثبت جابجایی اجسام متحرک استفاده می شود، اظهار داشت: از این سامانه در آزمایشگاه های مهندسی عمران و آزمایشگاه های مهندسی زلزله برای ثبت ارتعاشات سازه ها استفاده می شود؛ هم اکنون برای ثبت حرکات اجسام از «LVDT» ها استفاده می شود اما حالا این ابزار بومی کشور می تواند جایگزین مناسبی برای این محصول خارجی باشد که سرعت پردازش بالاتری هم دارد.
به گزارش بیست و یکم به نقل از مهر، این طرح در سی و چهارمین جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه سوم نوآوری را کسب نمود.

1399/11/26
23:10:06
0.0 / 5
469
تگهای تبدیل دوربینهای معمولی به دوربین پرسرعت با اختراع پژوهشگر ایرانی: آزمایش , پژوهش , تحقیقات , تولید
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
بیست و یکم