درمان آرتروز با یك داروی ضد افسردگی!

درمان آرتروز با یك داروی ضد افسردگی!

به گزارش بیست و یکم دانشمندان با یافتن اینکه یک داروی تأیید شده ضد افسردگی می تواند تخریب غضروف های مفاصل را متوقف یا حتی معکوس کند، مسیر جدید امیدوارکننده ای را در درمان بیماری آرتروز کشف کرده اند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، دانشمندان به علت اینکه بیماری تخریب گر آرتروز به تدریج غضروف های مفاصل را فرسوده می کند و درد زیادی را برای مبتلایان ایجاد می کند، در حال جستجو برای درمان های آن هستند. حالا محققان دانشگاه ایالتی "پنسیلوانیا" در این جستجو به یک داروی تأیید شده ضد افسردگی رسیده اند که در مراحل این بیماری تداخل ایجاد می کند، پیشرفت آنرا متوقف می کند و حتی سبب ترمیم مجدد غضروف ها می شود.
این یافته که امکان دارد نخستین درمان قطعی برای بیماری آرتروز باشد، بر پایه آنزیمی به نام "گیرنده کیناز 2 جفت شده با پروتئین جی"(GRK2) است. محققان از راه تحقیقات قبلی ثابت کرده بودند که فعالیت این آنزیم نقشی اساسی در نحوه تکثیر سلول ها در بیماری های قلبی و کلیوی دارد که این موارد با نحوه رشد پاتولوژیک سلول های غضروف که منجر به آرتروز می شود، موازی است. دانشمندان این فرایند را "هایپرتروفی کوندروسیت"(chondrocyte hypertrophy) نامیده اند، اما نمی توانستند علل آنرا مشخص کنند.
محققان احیانا حالا به پاسخ آن رسیده اند. آنها با کاوش در فعالیت "GRK2" در بیمارانی که از آرتروز یا صدمات حاد مفصلی رنج می برند، آغاز به یافتن سطح بالایی از این آنزیم در سلول های غضروفی کردند. در نهایت هم مشخص شد که این آنزیم نقشی اساسی در تخریب غضروف ایفا می کند و سلول ها را به جای حفظ سلامت غضروف، به سمت نابودی غضروف سوق می دهد.
"فادیا کمال" استادیار ارتوپدی و توان بخشی در کالج پزشکی دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا توضیح می دهد: به عبارت دیگر، سلول ها سیگنال بدی برای از بین بردن غضروف دریافت می کنند.
در مرحله بعدی، محققان با مهندسی ژنتیکی موش ها، ژن "GRK2" را در سلول های غضروفی آنها حذف کردند و دریافتند که این کار از "هایپرتروفی لوندروسیت ها" جلوگیری می کند، پیشرفت آرتروز را متوقف می کند و حتی باعث بازسازی غضروف ها می شود.
محققان در آزمایشی دیگر، موش ها را با داروی ضد افسردگی تأیید شده توسط سازمان غذا و داروی آمریکا(FDA) به نام "پاروکستین"(paroxetine) که مهار کننده قوی "GRK2" است، درمان کردند و همین اثرات را مشاهده نمودند.
"کمال" می گوید: ما دریافتیم که "پاروکستین" می تواند سلول های غضروف را به حالت طبیعی برگرداند و سطح غضروف را بازیابی و حفظ کند.
همینطور آزمایش های دیگری روی غضروف کشت شده از بیمارانی که تحت عمل جراحی تعویض مفصل زانو قرار گرفتند، مجدداً نشان داد که "پاروکستین" می تواند "هایپرتروفی کندروسیت" و تخریب غضروف را متوقف نماید.
دانشمندان با عنایت به این نتایج امیدوار کننده امیدوارند که بزودی از FDA برای آزمایشات بالینی مجوز بگیرند.
"کمال" می گوید: اگر این آزمایش مثبت باشد، ما یک چاره جدید برای مشکل قدیمی سایش مفاصل در بدن به علت تخریب و از بین رفتن غضروف ها پیدا کرده ایم.
این تحقیق در مجله Science Translational Medicine انتشار یافته است.
منبع:

1399/11/26
15:30:43
0.0 / 5
565
تگهای درمان آرتروز با یك داروی ضد افسردگی!: آزمایش , بازی , تحقیقات , دانشگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
بیست و یکم