دستاوردهای مهم تجهیزات پزشكی؛

معرفی 4 فناوری رباتیك سلامت دیجیتال ایرانی

معرفی 4 فناوری رباتیك سلامت دیجیتال ایرانی

معاونت علمی و فناوری ۴دستاورد شرکتهای دانش بنیان در حوزه فناوری رباتیک را معرفی نمود که گام مهمی در عرصه تجهیزات پزشکی برداشته اند.به گزارش بیست و یکم به نقل از معاونت علمی و فناوری، سلامت یکی از حوزه هایی است که با استفاده از تکنولوژی های جدید روند رو به رشدی را طی کرده و تحولی فناورانه در این حوزه رخ داده است.
تجهیزات، روش های درمانی و داروهای گوناگونی به حوزه درمان وارد شده اند که با تکنولوژی های جدید و پیشرفته ای ساخته شده و در اختیار بیماران قرار گرفته اند. تجهیزاتی که عرصه سلامت را دگرگون کرده و درمان بیماری ها را با شیوه های نوین متحول ساخته است.
طراحی و ساخت ربات های توانبخشی همچون این روش ها است که به یاری افراد سالمند و دارای معلولیت های جسمی آمده است و مشکلات آنها را با کمک فناوری های پیشرفته رفع کرده است. ۴ شرکت فناور نماینده چندین شرکت هستند که محصولات خویش را در این حوزه عرضه نموده اند.
ربات توانبخشی راه رفتن
یک شرکت دانش بنیان با کمک فناوری رباتیک، سلامت دیجیتال را در کشور توسعه داده است. این شرکت، با هدف ساخت دستگاه ها و تجهیزات هوشمند در سال ۹۵ تأسیس شد و با به کارگیری افراد متخصص در زمینه برق، مکانیک و پزشکی توانست گامی برای تولید محصولات دانش بنیان بردارد.
ربات توانبخشی زانو، ربات توانبخشی ران و ربات توانبخشی راه رفتن سه محصول این شرکت در حوزه تجهیزات فیزیوتراپی و کاردرمانی است. همینطور این شرکت با به کارگرفتن دانش فنی موفق به ساخت نوعی مفصل ارتوپدی برای اصلاح کانترکچر و یا اسپاسم عضلانی شد.
ربات توانبخشی آموزش گام برداری کودک
همچنین یک شرکت دانش بنیان دیگر در طراحی و ساخت تجهیزات توانبخشی رباتیکی ورود کرده و با استفاده از متخصصان داخلی و دانش آموختگان بهترین دانشگاه های ایران در رشته های مرتبط به تولید تجهیزات رباتیکی پرداخته است.
ربات توانبخشی آموزش گام برداری کودک یکی از محصولات این شرکت است. این ربات، از پیشرفته ترین روش ها در توانبخشی کودکان گرفتار فلج مغزی (CP) به حساب می آید.. این دستگاه به کمک بازوهای رباتیکی و با استفاده از الگوهای حرکتی هوشمند نحوه گام برداری صحیح را به این کودکان آموزش می دهد. استفاده از نرم افزار حقیقت مجازی و شیوه های امتیازدهی و تشویق کودکان سبب شده این دستگاه بسیار مورد توجه کودکان و خانواده های آنها قرار گیرد. هم اکنون اولین دستگاه ساخته شده توسط شرکت تحرک فناور رباتیک در کلینیک حامی مستقر و آماده عرضه خدمات است.
دستگاه رباتیک توانبخشی لوکو ایران
از سوی دیگر، یک شرکت دانش بنیان که توسط فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی راه اندازی شده، طراحی و ساخت دستگاه رباتیک توانبخشی را در پیش گرفته است. نمونه مشابه خارجی این دستگاه با قیمت نزدیک به ۴۰۰ میلیون تومان به کشور وارد می شد اما با تلاش متخصصان این مجموعه، دستگاه مورد نظر در کشور، ایران ساخت شد.
ربات تعادل
محققان در یک شرکت دیگر با طراحی و ساخت سامانه رباتیک هوشمند سنجش و ارزیابی تعادل بدن انسان در توانبخشی (ربات تعادل) به این حوزه ورود کردند. این دستگاه به منظور ارزیابی وضعیت تعادل و همینطور تمرین دهی برای بهبود وضعیت تعادل افراد استفاده می شود. ماژول های پیشبینی شده در نرم افزار این دستگاه به دو گروه تعادل استاتیکی و تعادل دینامیکی تقسیم بندی می شوند.
در گروه اول، هدف ارزیابی توانایی کاربر در حفظ وضعیت تعادل خود و بهبود آن است. تست ها و تمرین های طراحی شده در این بخش، بگونه ای است که انتظار می رود کاربر مرکز تعادل خویش را در مدت زمان مشخصی در یک نقطه ثابت نگه دارد. گروه دوم شامل تست ها و تمرین هایی است که توانایی فرد را در کنترل مرکز تعادل خود هنگام جابجایی آن از یک نقطه به نقطه دیگر مورد ارزیابی قرار می دهد.


منبع:

1399/11/26
11:50:57
0.0 / 5
521
تگهای معرفی 4 فناوری رباتیك سلامت دیجیتال ایرانی: آموزش , تكنولوژی , تولید , خدمات
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
بیست و یکم