در یك تحقیقات جدید

وجود حیات در زهره رد شد

وجود حیات در زهره رد شد

به گزارش بیست و یکم در ماه سپتامبر، ستاره شناسان و دیگر دانشمندان مشغول مقاله ای بودند که در مجله ی Nature Astronomy به چاپ رسیده بود و نشانه هایی از وجود حیات در سیاره زهره را نشان می داد. در این مقاله ادعا می شد که دانشمندان در این سیاره فسفین کشف کرده اند. گازی که از موجودات میکروسکوپی بی هوازی نشات می گیرد. این گاز در جو ونوس مشاهده شده بود، یافته ای که اگر درست باشد نشان داده است ما در جهان تنها نیستیم. اما مطالعات بعدی نتوانستند به نتیجه ی مشابهی دست یابند. حالا گروهی از دانشمندان باور دارند که علت اشتباهی که در تحقیقات اول رخ داد را فهمیده اند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از سالون، در مقاله ای که بعنوان پیش چاپ در مجله ی Astrophysical Journal موجود است و مقرر است به صورت عمومی منتشر شود گروهی از دانشمندان معتقدند که گاز کشف شده در مقاله ی اصلی دی اکسید گوگرد بوده است و نه فسفین!
دی اکسید گوگرد در زهره به فراوانی موجود است و متاسفانه ربطی به وجود حیات ندارد.
دکتر ویکتوریا مدوس(Victoria Meadows) استاد ستاره شناسی در دانشگاه واشنگتن که در نوشتن مقاله جدید نقش داشته می گوید: داده ها نشان داده است که به جای فسفین در ابرهای سیاره ی زهره در آن دی اکسید گوگرد یافت شده است. دی اکسید گوگرد سومین عنصر فراوان در جو زهره است و نشانه ای از وجود حیات نیست.
برای درک بیشتر این مورد باید کمی در علم دقیق شویم تا علت آن که چرا دانشمندان در وهله ی اول تصور کردند فسفین در جو زهره وجود دارد را بیابیم.
از آن جا که انسان ها هیچ کاوشگر فعالی برای اندازه گیری هوا در سطوح فوق داغ زهره ندارند تنها راه بررسی ترکیب ابرهای زهره، مشاهده ی طیف های جو است. طیف ها الگوها نوری هستند که توسط یک عنصر یا ماده ی شیمیایی ساطع می شوند و از آن جا که عنصر طیف و طول موج مشخصی دارد دانشمندان می توانند آنها را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند تا به مواد شیمیایی هر کدام دست یابند. مشکل اصلی این جاست که متغیرهای زیادی بعنوان "نویز" وجود دارند که می توانند در داده های به دست آمده از این طیف ها خلل ایجاد کنند و سبب به دست آمدن نتایج غلط شوند. در واقع اگر جو دارای مواد شیمیایی متفاوت زیادی باشد جداسازی آنها و تشخیص هر یک امری پیچیده است.
در مورد این سیاره هم دانشمندان باور دارند که نویسندگان مقاله اصلی دی اکسید کربن در جو زهره را به حساب نیاورده اند و به اشتباه فکر کردند که داده های آنها از ابر زهره گرفته شده است. در حالیکه این داده ها از لایه ی مزوسفر جو بوده که در ارتفاع ۵۰ کیلومتری قرار دارد.
البته اگر مقاله ی جدید درست باشد و فسفینی در جو زهره نباشد به این معنا نیست که دانشمندان مقاله ی اصلی اشتباهی انجام داده اند. روش های علمی ایجاب می کند که فرضیه ها باردیگر بررسی شوند. دانشمندان مقاله ی اصلی در مورد تحقیقات و مشاهدات شان شفاف عمل کردند و اجازه دادند دانشمندان دیگر یافته های آنها را باردیگر بررسی نمایند.
منبع:

1399/11/16
18:21:06
0.0 / 5
680
تگهای وجود حیات در زهره رد شد: تحقیقات , دانشگاه , سیاره
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
بیست و یکم