نهنگ های خاكستری از گرسنگی در حال مرگ هستند

نهنگ های خاكستری از گرسنگی در حال مرگ هستند

به گزارش بیست و یکم دانشمندان می گویند نهنگ های خاکستری در اقیانوس آرام به علت گرسنگی حاصل از کاهش دسترسی به طعمه و شکار و روند گرمایش قطب شمال در حال مرگ هستند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، یک مشکل زیست محیطی در امتداد سواحل غربی مکزیک، ایالات متحده و کانادا در حال رشد است. این رویداد غیرمعمول برای نخستین بار در ژانویه 2019 رخ داد، جایی که 378 مورد مرگ تایید شده و تعداد بیشتری ثبت نشده در نهنگ های خاکستری متعلق به جمعیت شمال شرقی اقیانوس آرام دیده شد و بسیاری دیگر از آنها هم در وضعیت بسیار بدی مشاهده شدند.
حالا در حالیکه گزارش شده است که نهنگ های خاکستری لاغر شده در حال آغاز مهاجرت خود هستند، دانشمندان واهمه دارند که این "وقوع غیرمعمول مرگ و میر"(UME) -که در آن تعداد زیادی از جمعیت این پستانداران دریایی در یک پدیده پیشبینی نشده در حال مرگ هستند- امسال هم ادامه یابد.
یک مطالعه جدید از دانشگاه "آرهوس"(Aarhus) شواهدی را نشان داده است که گرسنگی نهنگ های خاکستری در "وقوع غیرمعمول مرگ و میر" نقش دارد.
نهنگ های خاکستری با نام علمی "Eschrichtius robustus" هر ساله در ژانویه از مناطق شکار و تغذیه خود در دریاهای "برینگ"، "چوکچی" و قطب شمال یک سفر و مهاجرت را به سمت جنوب آغاز می کنند تا به محل تولید مثل خود در سواحل کالیفرنیای جنوبی و مکزیک برسند.
نخستین تحقیق روی این حیوانات باشکوه از سال 1977 تا 1982 در لاگونا سان ایگناسیو(LSI) در باخا کالیفرنیا سور در مکزیک انجام شد. سپس یک برنامه علمی زیست بوم معروف به "LSIESP" در سال 2006 شروع شد و در سال 2017 تحقیقات دقیقی در مورد وضعیت بدن نهنگ های خاکستری با استفاده از فتوگرامتری پهپادی که شامل اندازه گیری طول و عرض بدن این حیوانات از تصاویر عمودی گرفته شده توسط پهپادها بود، شروع شد. این کار محققان را قادر به اندازه گیری وضعیت نسبی بدن نهنگ ها به صورت جداگانه می کند.
محققان تنها طی دو سال لاغری نهنگ های خاکستری بزرگسال و نوجوان را در سواحل مکزیک مشاهده و ثبت کردند. در سال 2019 که UME فعلی آغاز شد، همزمان با کاهش تعداد جفت ماده، این لاغری هم مشاهده شد. این مساله نشان دهنده کاهش میزان تولید مثل نهنگ های خاکستری ماده است.
در حالیکه این کاهش حجم بدن بسیار واضح است، دلیل این اتفاق هنوز به صورت دقیق مشخص نشده است. دلیل UME فعلی می تواند کاهش "دوجورپایان"(amphipods) باشد که طعمه های اصلی نهنگ های خاکستری در مکان اصلی تغذیه آنها هستند.
از آنجائیکه دوجورپایان در اثر گرم شدن آب های قطب شمال به علت تغییر آب و هوایی کاهش می یابند، این UME امکان دارد به جمعیت نهنگ های خاکستری در سالهای آینده صدمه جدی برساند.
این مطالعه در مجله Marine Ecology Progress Series انتشار یافته است.1399/11/11
13:41:21
0.0 / 5
548
تگهای نهنگ های خاكستری از گرسنگی در حال مرگ هستند: تحقیقات , تولید , دانشگاه , محقق
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
بیست و یکم