درگیر شدن مغز به كووید-19 از درگیر شدن ریه خطرناك تر است

درگیر شدن مغز به كووید-19 از درگیر شدن ریه خطرناك تر است

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود روی موش ها دریافته اند که حمله کروناویروس به مغز حتی با وجود بهبود یافتن ریه ها می تواند عوارض شدیدی را به همراه داشته باشد.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، پژوهشگران زیست شناسی "دانشگاه ایالتی جورجیا"(Georgia State University) در بررسی جدیدی دریافته اند که آلوده شدن مجاری بینی موش ها به کروناویروس، حمله سریع و شدید مغزی را به دنبال دارد که به بروز بیماریهای شدید منجر می شود؛ حتی بعد از آنکه ریه ها با موفقیت از ویروس پاک شوند.
پروفسور "موکش کومار"(Mukesh Kumar)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: یافته های این پژوهش، برای درک دامنه وسیع نشانه ها و شدت بیماری در انسان های مبتلا به کووید-۱۹ پیامدهایی دارند.
وی ادامه داد: فکر کردن به این که کووید-۱۹ چیزی بیش از یک بیماری تنفسی نیست، لزوما درست نخواهد بود. هنگامی که کروناویروس مغز را آلوده می کند، می تواند روی هر چیزی تاثیر بگذارد برای اینکه مغز، ریه ها، قلب و همه اندام های دیگر را کنترل می کند. مغز، یک اندام بسیار حساس و پردازنده مرکزی برای همه چیز بشمار می رود.
این پژوهش، میزان ویروس را در چندین اندام موش آلوده ارزیابی کرده است. یک گروه کنترل شده از موش ها، یک دوز از محلول نمکی استریل را در مجاری بینی دریافت نمودند.
کومار اظهار داشت: در ابتدای همه گیری، پژوهش های صورت گرفته روی موش ها، بر ریه های این حیوانات متمرکز شدند و حمله کروناویروس به مغز را بررسی نکردند. کومار و گروهش دریافتند که میزان ویروس در ریه موش های آلوده، سه روز بعد از آلودگی به اوج خود می رسد و سپس کاهش پیدا می کند. با این وجود، در ایام پنجم و ششم در مغز موش های مبتلا، مقادیر بالایی از ویروس عفونی پیدا شد و این زمانی است که نشانه های بیماری شدید همچون تنفس دشوار، گیجی و ضعف آشکار می شوند.
این پژوهش نشان داد که سطح ویروس در مغز، حدود ۱۰۰۰ برابر بیشتر از سایر اندام های بدن است.
کومار افزود: یافته های این پژوهش می توانند توضیح دهند که چرا بیماری تعدادی از افراد مبتلا به کووید-۱۹ که بنظر می رسد در راه بهبودی هستند و عملکرد ریه آنها بهبود یافته است، به سرعت عود می کند و از دنیا می روند.
پژوهش کومار و سایر تحقیقات نشان میدهد که شدت بیماری و انواع نشانه هایی که افراد گوناگون تجربه می کنند، نه فقط به میزان ویروسی که فرد در معرض آنها قرار می گیرد، بلکه به نحوه ورود آن به بدن وی نیز بستگی دارد.
بگفته کومار، مجاری بینی، مسیر مستقیم تری نسبت به دهان تا مغز فراهم می کنند. وی ادامه داد: هنگامی که عفونت های ویروسی به مغز برسند، واکنش التهابی ایجاد می کنند که می تواند برای مدت نامحدودی ادامه پیدا کند و به لطمه مداوم منجر شود.
کومار اظهار داشت: مغز یکی از مناطقی است که ویروس دوست دارد در آن پنهان شود برای اینکه نمی تواند نوعی واکنش ایمنی بوجود آورد که ویروس ها از سایر قسمت های بدن پاک شوند. بنا بر این است که ما شاهد بیماری شدید و همه این نشانه های گوناگون مانند بیماری قلبی، سکته مغزی، از دست دادن حس بویایی و چشایی هستیم.
بگفته کومار، بازماندگان کووید-۱۹ که عفونت به مغز آنها رسیده است نیز در آینده در معرض خطر افزایش مشکلات سلامتی همچون بیماریهای خود ایمنی، پارکینسون، ام اس و کاهش شناخت عمومی قرار می گیرند.
این پژوهش، در مجله "Viruses" به چاپ رسید.1399/11/03
22:22:02
0.0 / 5
505
تگهای درگیر شدن مغز به كووید-19 از درگیر شدن ریه خطرناك تر است: پژوهش , تحقیقات , دانشگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
بیست و یکم