هواژل اسفنجی بخار هوا را به آب شرب تبدیل می كند

هواژل اسفنجی بخار هوا را به آب شرب تبدیل می كند

بیست و یکم: پژوهشگران دانشگاه ملی سنگاپور از تولید هواژل اسفنجی جدیدی آگاهی داده اند که می تواند مولکول های موجود در هوا را به آب شرب مبدل کند.به گزارش بیست و یکم به نقل از نیواطلس، این هواژل برای تکمیل پروسه مذکور نیازی به هیچ منبع انرژی ندارد و متشکل از رشته پلیمرهایی است که به چارچوب آلی فلزی یا MOF شهرت یافته اند. پلیمرهای مورد اشاره ساختاری متخلخل دارند.
ساختار مورد اشاره می تواند به شکلی متناوب و آنی مولکول های هوا را جذب نماید و از آن آب تولید نماید. در حقیقت همانطور که با فشردن اسفنج می توان آب یا مایعات ذخیره شده در آنرا استخراج کرد، می توان با فشردن این هواژل نیز آب ذخیره شده در آنرا بیرون کشید.
البته مقرر است نمونه های پیشرفته این هواژل برای رهاسازی آب نیازی به فشرده شدن نداشته باشند. عملکرد هواژل مورد اشاره در صورت قرار گرفتن در معرض نور خورشید بهبود می یابد. در این شرایط توانایی دفع آب هواژل مذکور ارتقا یافته و ۹۵ درصد بخار آب جذب شده از هوا به آب مایع مبدل می شود.
یک کیلوگرم از این هواژل در محیط های مرطوب قادر به تولید ۱۷ لیتر آب در روز است. وزن اندک این هواژل نیز استفاده از آنرا ساده تر می کند. پژوهشگران امیدوارند بتوانند در آینده نزدیک برای تجاری سازی این فناوری اقدام نمایند.


منبع:

1399/11/01
18:08:17
0.0 / 5
544
تگهای هواژل اسفنجی بخار هوا را به آب شرب تبدیل می كند: پژوهش , تولید , دانشگاه , فناوری
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم