رئیس انستیتو پاستور ایران خبر داد

ورود واكسن ایران و كوبا به فاز بزرگ انسانی در اسفند

ورود واكسن ایران و كوبا به فاز بزرگ انسانی در اسفند

رئیس انستیتو پاستور ایران با اشاره به اینکه واکسن کرونای ایران و کوبا اسفندماه وارد فاز بزرگ آزمایش انسانی می شود، اظهار داشت: واکسیناسیون عمومی خردادماه صورت خواهد گرفت.به گزارش بیست و یکم به نقل از مهر، دکتر علیرضا بیگلری» امروز با حضور در یک برنامه تلویزیونی ضمن اشاره به اینکه واکسن کرونای ایران و کوبا اسفندماه وارد فاز بزرگ آزمایش انسانی می شود، خاطرنشان کرد: مردم ایران سال هاست که به واکسن ایرانی اعتماد کردند، بنابراین مطمئن باشند در مورد واکسن کرونا هم با پایشی که انجام می شود امنیت آن با اتکا به دانشمندانی که هیچ تعارض منافع ندارند، در وزات بهداشت پیگیری می شود.
رئیس انستیتو پاستور ایران ضمن اشاره به اینکه خوشبختانه در ایران از تمام روش ها برای ساختن واکسن کرونا اقدام شده است، اظهار داشت: همین هم اکنون سه برنامه تولید قطعی برای واکسن داریم که نخستین آن واکسن شرکت برکت بود که وارد مرحله کارآزمایی بالینی شد و خوشبختانه فاز یک خویش را تا اینجا موفق پیش برده است.
وی افزود: امیدواریم تا آزمون های بعدی نهایی شدن فاز یک و فازهای بعدی هم پیش برود که در این صورت می تواند یکی از واکسن های موفق باشد.
بیگلری افزود: واکسن تولیدی مشترک ایران، کوبا که ساخت آن توسط انستیتو پاستور ایران و کشور کوبا در حال انجام می باشد هم مطالعات بالینی خویش را با موفقیت پشت سر گذاشته، این واکسن فاز یک کارآزمایی بالینی خویش را در کشور کوبا با موفقیت پشت سر گذاشته و قسمت اول فاز یک نهایی شده و فاز دو آن هم در حال اجراست که بزودی تمام می شود.
وی خاطرنشان کرد: ان شاالله در اواخر بهمن و اوایل اسفند فاز سه کلینیکال آزمایش بالینی آنکه فاز نهایی آن است، همزمان در دو کشور ایران و کوبا شروع خواهد شد و بعد از موفقیت بعنوان یک واکسن ایمن و واکسنی که کارایی خوبی دارد، مورد استفاده همگانی قرار می گیرد.
بیگلری در پاسخ به اینکه «کدام یک از این واکسن ها مؤثرتر هستند» اظهار داشت: با عنایت به این که واکسن ها با روش های مختلف تولید می شوند، هر کدام از آنها فواید و عوارضی دارند، حقیقت این است که در تمام دنیا همه کشورهای تولیدکننده باید منتظر باشند تا واکسن ها فازهای بالینی را تمام کرده و وارد استفاده عمومی شوند آن وقت است که می توانیم بگوئیم کدام یک چه مزیتی نسبت به دیگری دارد.
وی در پاسخ به این سؤال که «کدام یک از واکسن های داخلی به لحاظ مراحل ساخت و آزمایش جلوتر از بقیه است» توضیح داد: واکسن مشترک ایران و کوبا که حدود هشت، نه ماه پیش با همکاری این دو کشور آغاز به طراحی شده از نظر کارآزمایی بالینی از بقیه جلوتر است، علاوه بر واکسن شرکت برکت و ایران و کوبا خوشبختانه واکسن مؤسسه رازی هم توانسته تأییدیه کمیته اخلاق را دریافت کند و در هفته های آتی وارد فاز کارآزمایی بالینی بر روی داوطلبان شود.
رئیس انستیتو پاستور ایران در مورد کوشش برای خرید واکسن خارجی هم اظهار داشت: وزارت بهداشت در تلاش است که از منابع خارجی واکسن هایی که مورد نیاز است در حد لزوم برای گروه های در اولویت تأمین کند، در کنار آنها واقعاً تلاش خوبی برای تولید واکسن های تولید داخل و تولید مشترک با دیگر کشورها در حال انجام می باشد.
وی در ادامه اضافه کرد: ولی در مورد واکسن های تولید داخل خوشبینانه ترین حالت این است که خردادماه می توانیم در صورت موفقیت برنامه هایی که پیش می رود واکسن های تولید داخل را برای واکسیناسیون عمومی داشته باشیم، در واقع زمان آزمایش واکسن های مشترک ایران برای فاز بزرگ آزمایش انسانی اسفندماه خواهد بود، ولی واکسیناسیون عمومی موکول به خردادماه می شود.
بیگلری ضمن اشاره به اینکه انستیتو پاستور قدمتی صد ساله دارد و قدیمی ترین واکسن ساز در منطقه است، اظهار نمود: در میان کشورهای مسلمان تنها دو کشور ایران و اندونزی فعالیت واکسن سازی دارند و توانستند نام خودشان را بعنوان کشور واکسن ساز مطرح کنند و این افتخاری برای کشور ماست که با عنایت به دانش خوب و موفقیت های بزرگی همچون ریشه کنی امراضی همچون آبله داشتیم، بتوانیم قدم های بزرگی در زمینه واکسن کووید هم برداریم.
وی در ادامه در مورد فرایند ساخت واکسن نوترکیب هم خاطرنشان کرد: همه مادران ایرانی که برای واکسیناسیون فرزندان شان رجوع کردند بیشتر از ۹۰ درصد واکسن هایی که دریافت نمودند تولید انستیتو پاستور و مؤسسه رازی بوده و این دو مؤسسه از مهم ترین مؤسسات تولیدکننده واکسن در دنیا هستند، همین واکسن مشترک ایران و کوبا هم واکسن نوترکیبی است که کونژوگه شده و آثار خوبی هم نشان داده و مؤسسه رازی هم از همین طریق بهره برده است.
وی ضمن اشاره به اینکه انستیتو پاستور یار دیرین مردم ایران بوده و در بحران کرونا هم با راه اندازی شبکه تشخیص کرونا و طراحی روش تشخیص با ۳۰۰ آزمایشگاه در این عرصه موفق عمل کرده، اظهار داشت: مردم ایران سال هاست که به واکسن ایرانی اعتماد کردند، بنابراین مطمئن باشند در مورد واکسن کرونا هم با پایشی که انجام می شود امنیت آن با اتکا به دانشمندانی که هیچ تعارض منافع ندارند در وزات بهداشت پیگیری می شود تا بیشتر از استانداردهای جهانی مراحل خودش را به درستی پست سر بگذارد.
بیگلری اظهار نمود: چیزی که در کشور نیاز داریم این است که صنعت واکسن سازی را توسعه دهیم، چون هر واکسنی که ایجاد می شود پوششی است که با استفاده از تکنولوژی آن می توانیم واکسن های دیگری را هم بسازیم بنابراین همگی باید اجازه دهیم تولیدکنندگان داخلی با قوت قلب در این حوزه پیش بروند.

1399/10/30
10:55:25
0.0 / 5
575
تگهای ورود واكسن ایران و كوبا به فاز بزرگ انسانی در اسفند: آزمایش , استاندارد , تكنولوژی , تولید
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم