كهكشان هایی كه در اثر ادغام 2 كهكشان به وجود آمده اند

كهكشان هایی كه در اثر ادغام 2 كهكشان به وجود آمده اند

بیست و یکم: پژوهشگران ˮناساˮ و ˮآژانس فضایی اروپاˮ، تصاویری را از شش کهکشان منتشر نموده اند که حاصل ادغام دو کهکشان هستند و ˮتلسکوپ فضایی هابلˮ آنها را ثبت کرده است.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از ماش ابل، هنگامی که کهکشان ها به یکدیگر برخورد می کنند، منحرف می شوند و عجیب به نظر می رسند.
ستاره شناسان ناسا و "آژانس فضایی اروپا"(ESA) در بررسی مشترکی، شش تصویر از ادغام های کهکشانی را که با "تلسکوپ فضایی هابل"(Hubble Space Telescope) به ثبت رسیده اند، منتشر نمودند.
در توضیح این پروژه آمده است: طی رویدادهای نادر ادغام، تغییرات شایان توجهی در ظاهر و محتوای ستاره ای کهکشان ها رخ می دهد. این سامانه ها، آزمایشگاه های بسیار خوبی برای ردیابی تشکیل خوشه های ستاره ای تحت شرایط مفرط فیزیکی هستند.
شش برخوردی که در اینجا به نمایش درآمده اند، به پروژه هابل موسوم به "HiPEEC" تعلق دارند که برای درک بهتر تشکیل ستاره در این فضاهای کیهانی صورت می گیرد.
خوشه های متراکم ستارگان، به صورت شایان توجهی در بین این کهکشان های در حال ادغام تشکیل می شوند. این خوشه های ستاره ای، بسیار درخشان هستند و شواهدی گویا را در مورد برخوردهای کیهانی که مدت ها پیش روی داده اند، ارائه می دهند.
پژوهشگران هابل در این مورد نوشته اند: حتی هنگامی که سامانه کهکشانی به مرحله آرام تری وارد می شود، این خوشه های بزرگ ستاره ای بعنوان شاهدان رویدادهای گذشته، در سرتاسر کهکشان خود خواهند درخشید.
در این گزارش، کهکشان هایی را می بینیم که در اثر همین برخوردها به وجود آمده اند.


کهکشان "ان جی سی ۳۲۵۶" (NGC ۳۲۵۶) که حدود ۱۰۰ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد.


کهکشان "ان جی سی ۱۶۱۴" (NGC ۱۶۱۴) با بازوهای مارپیچی و یک دنباله مستقیم در قسمت بالا سمت راست.


کهکشان "ان جی سی ۴۱۹۴"(NGC ۴۱۹۴) که نتیجه برخورد یک کهکشان بزرگ تر با یک کهکشان کوچک تر است.


بگفته ناسا و آژانس فضایی اروپا، کهکشان های "آی سی ۶۹۴" (IC ۶۹۴) و "ان جی سی ۳۶۹۰" (NGC ۳۶۹۰)، حدود ۷۰۰ میلیون سال قبل از کنار یکدیگر عبور کردند و در نتیجه آن، انفجار شدیدی از تشکیل ستاره صورت گرفت.


بگفته ناسا، "ان جی سی ۶۰۵۲" (NGC ۶۰۵۲)، یک جفت کهکشان است و حدود ۲۳۰ میلیون سال نوری با زمین فاصله دارد.


کهکشان "ان جی سی ۳۴" (NGC ۳۴)، نتیجه برخورد دو کهکشان در چند میلیون سال پیش است.
منبع:

1399/10/23
20:07:54
0.0 / 5
653
تگهای كهكشان هایی كه در اثر ادغام 2 كهكشان به وجود آمده اند: آزمایش , پژوهش , تلسكوپ
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
بیست و یکم