شناسایی طناب های لطمه دیده از گرما ساده شد

شناسایی طناب های لطمه دیده از گرما ساده شد

قرار گرفتن طناب ها در معرض گرما استواری و مقاومت آنها را می کاهد، اما پی بردن به این مساله به صورت ظاهری ممکن نیست. یک تکنولوژی جدید به حل این مشکل کمک می نماید.به گزارش بیست و یکم به نقل از نیواطلس، پژوهشگران برای حل این مشکل یک پوشش حفاظتی جدید ابداع نموده اند که در صورت گرما دیدن شدید طناب ها تغییر رنگ می دهد و از این طریق کاربران متوجه مشکلات و کاهش مقاومت آنها می شوند.
پوشش محافظ مورد اشاره توسط پژوهشگران سوئیسی ابداع شده و در قالب یک فیبر برای پوشاندن انواع طناب ها قابل استفاده می باشد. این پوشش سه لایه بوده و لایه اول آن متشکل از نقره برای انعکاس نور است. لایه دوم دارای اکسید نیتروژن تیتانیوم، برای تثبیت نقره بوده و لایه سوم دارای ترکیبی موسوم به تلوریم ژرمانیوم-آنتیموان است که در مقابل گرما کریستالیزه شده و رنگ آن بطور دائمی از آبی به سفید تغییر می کند.
تغییر رنگ این ترکیب حتی در دمای بیش از ۱۰۰ درجه سانتیگراد و تا دمای ۴۰۰ درجه سانتیگراد نیز رخ می دهد و همیشگی بودن آن نگرانی از عدم پی بردن به لطمه وارده به طناب ها بر اثر قرار گرفتن در معرض گرمای شدید را برطرف می کند. این فناوری جهت بررسی استواری طناب های مورد استفاده آتش نشانان، کوهنوردان، تیم های نجات یا کارگران ساختمانی مناسب می باشد.

1399/10/18
23:42:44
0.0 / 5
627
تگهای شناسایی طناب های لطمه دیده از گرما ساده شد: ابداع , پژوهش , فناوری , كاربر
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
بیست و یکم