ساخت یك ریزپردازنده ۸۰ برابر كارآمدتر از نمونه های امروزی

ساخت یك ریزپردازنده ۸۰ برابر كارآمدتر از نمونه های امروزی

به گزارش بیست و یکم محققان با ساخت یک ریزپردازنده بسیار کارآمد حالا می توانند خیلی از ناکارآمدی های انرژی و مشکلات کار با ریزپردازنده ها را در محاسبات مدرن حل کنند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، محققان دانشگاه ملی "یوکوهاما" در ژاپن ریزپردازنده ای تولید کرده اند که ۸۰ برابر کارآمدتر از پیشرفته ترین ریزپردازنده های امروزی است.
قدرت محاسبات، امروزه یکی از بزرگترین عوامل محرکه پیشرفت فناوری است. همانطور که احتیاج به قدرت محاسباتی به صورت نامحدودی افزایش می یابد، مقدار محدودی انرژی وجود دارد که می تواند برای این اهداف مصرف شود. این یکی از اشکالات اساسی پیرامون افزایش اتصال و تقاضای انرژی از زیرساخت های کامپیوتری در حال رشد است.
بعنوان مثال، خیلی از مراکز داده مدرن باید از نظر جغرافیایی در مجاورت آب قرار داشته باشند تا بتوانند خنک کننده کافی را برای کامپیوتر ها تأمین کنند.
این موضوع، عملکرد زیرساخت های پیشرفته محاسباتی را محدود می کند. کاهش تقاضای انرژی برای محاسبات، سریع ترین راه برای حل این مشکل است و این ریزپردازنده جدید امکان دارد این کار را انجام دهد.
تحقیقات این تیم در مجله IEEE of Solid-State Circuits انتشار یافته است و جزئیات دقیق نحوه دستیابی این تیم به چنین ریزپردازنده کارآمدی با بهره گیری از ابررساناها توضیح داده شده است.
بزرگترین محدودیت پیرامون ریزپردازنده جدید شرایطی است که برای عملکرد کارآمد آن لازم است، چیزی که محققان اظهار داشتند در آینده بر آن غلبه خواهند کرد.
استفاده از ابررساناها برای سازه های الکترونیکی دیجیتال به این تیم اجازه داد ریزپردازنده ها را بهینه کند. فرآیندی که آنها استفاده کردند، "کوانتوم-شار-پارامترون آدیاباتیک" یا "AQFP" نامیده می شود. این فرایند بعنوان یک پله برای ریزپردازنده های کم مصرف و با کارایی بالا عمل می کند.
به صورت سنتی، ابررساناها برای کار با وسایل کارآمد به مقدار زیادی خنک کننده احتیاج دارند و سبب می شوند بعد از در نظر گرفتن احتیاج به برق برای ابررسانا، جهت استفاده در ریزپردازنده های کارآمد نامناسب باشند. با این وجود این تیم دریافت که ریزپردازنده های مبتنی بر ابررسانای ابداعی آنها حتی بعد از در نظر گرفتن انرژی ابررسانای مورد نیاز برای دستگاه "AQFP"، هنوز هم ۸۰ برابر کم مصرف تر است.
این تیم تحقیقاتی بعد از اثبات اولیه طرح خود در مقالات و تحقیقات، حالا در حال کار بر روی بهبود دستگاه با تمرکز بر مقیاس پذیری است تا بتواند در طیف وسیع تری از موارد کار کند.1399/10/11
18:38:49
0.0 / 5
660
تگهای ساخت یك ریزپردازنده ۸۰ برابر كارآمدتر از نمونه های امروزی: ابداع , الكترونیكی , تحقیقات , تولید
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم