روشی پیشرفته برای درمان زخم های باز

روشی پیشرفته برای درمان زخم های باز

بیست و یکم: زخم های مزمن بطور عمده در افراد مسن رخ می دهد. درمان اینطور زخم ها نیز به سبب نیاز به مراجعه به چند متخصص زمان بر و پر هزینه است. در چنین مواردی باتوجه به نوع زخم می بایست به پزشکی که در زمینه خاصی تخصص دارد، مراجعه نمود برای مثال زخم پای دیابتی توسط متخصص داخلی و زخم باز پا توسط متخصص پوست درمان می شود و اگر زخم بسته نشود، بیمار می بایست به جراح عروق یا پلاستیک مراجعه کند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از اینوویشن اوریجینز، علاوه بر زمان بر بودن این پروسه به سبب نیاز به مراجعه به چند متخصص، علت هزینه بر بودن این مساله نیز نگهداری و مراقبت طولانی مدت از بیمار و هزینه دارو و باند مورد نیاز است. وزارت بهداشت، رفاه و ورزش هلند در سال ۲۰۱۳ کل هزینه های این مراقبت های پیچیده از زخم را تقریباً ۳.۲ میلیارد یورو در سال تخمین زده بود.
هم اکنون روش های درمانی زیادی وجود دارد که بعنوان مثال می توان به خراشیدن، گذاشتن پانسمان های خاص که بعضی از آنها دارا و یا فاقد مواد شیمیایی ضد عفونی کننده هستند، فشار درمانی منفی برای کشیدن مایع زخم و جذب خون اضافی اشاره نمود.
"کوئن لیم"(Koen Lim) مدیر پزشکی موسسه پزشکی "پلاسماکیور"(Plasmacure) مستقر در آیندهوون هلند اظهار داشت: با وجود همه این روش های درمانی، تعداد زیادی از زخم ها باز باقی می مانند اگر هم بسته شوند به سبب بیماری مانند دیابت باردیگر باز می شوند برای اینکه رگ های خونی تحت تأثیر قرار می گیرند. هدف ما این است که در چنین مواردی کاری نماییم که این زخم های مزمن با روشی کاملاً متفاوت که هیچ کس دیگری تا حالا از آن روش استفاده نکرده زخم ها را درمان نماییم.
این نکته برای خود بیماران نیز موضوعی بسیار مهم می باشد. زخم های باز مزمن تأثیر عمده ای در زندگی افراد دارند. در بدترین حالت، فرد مجبور است هر روز برای مراقبت از زخم خود به کلینیک درمانی مراجعه کند. زخم ها گاهی بوی بد می گیرند و افراد به خاطر این مساله بسیار خجالت زده می شوند. در هلند، حدود نیم میلیون نفر دارای زخم های مزمن هستند و از آن تعداد در حدود بیست و پنج درصد زخم هایشان به سختی بسته می شود.
پلاسما سرد(Cold Plasma)
شرکت "پلاسما کیور" محصولی را تولید می کند که زخم ها را با کمک پلاسمای سرد درمان می کند و آن محصول، سیستم "PLASOMA" نام دارد. نتایج آزمایشات حاکی از امیدوار کننده بودن این روش است. پلاسمای سرد یک گاز یونیزه شده است که با افزودن انرژی به گاز ایجاد می شود. این کار انواع مواد واکنشی مانند نیتروژن و ترکیبات اکسیژن (یون ها) را تولید می کند.
لیم اضافه کرد: این یون ها تنها بعد از دو دقیقه از بین می روند و در آن زمان با باکتری و زخم واکنش نشان می دهند. پلاسمای سرد موجب از بین رفتن باکتری ها، ویروس ها و قارچ های زخم می شود. نکته قابل توجه این است که این مورد در باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک نیز موثر است. امروزه تقریباً همه افرادی که زخم پای دیابتی دارند برای مدت زمان طولانی آنتی بیوتیک دریافت می کنند. پلاسمای سرد مقاومت ایجاد نمی کند و موجب افزایش جریان خون شده و به زخم، اکسیژن مورد نیاز برای بهبود را می بخشد.
اخیراً نیز می توان دمای پلاسما را کنترل کرد. دانشگاه فنی آیندهوون(TU / e) در حال تلاش است تا روش پلاسمای سرد را بر روی زخم های مزمن اعمال نماید و هدف آنها نیز شناخته شدن این فناوری در جهان است. شرکت پلاسماکیور نیز به همین دلیل با پژوهشگران این دانشگاه همکاری می کند.
نتایج یک مطالعه بالینی در آمستردام نتایج خوبی از اعمال این روش بر زخم ها را نشان داد. زخم های پای یک فرد دیابتی که بطور متوسط ​​سه سال بود از ان زخم رنج میبرد با این روش در ضمن دو هفته بطور متوسط ​​۴۳ درصد بهتر شد و دو مورد از زخم پای آن فرد نیز کاملاً بسته شدند. گفتنی است ۲۰ بیمار در این مطالعه شرکت کردند.
این نتایج سبب شد تا پژوهشگران بتوانند نشان سی ای را دریافت نمایند. علامت تضمینی CE بمنظور ایجاد هماهنگی الزامی در خیلی از محصولات تجاری و صنعتی که در سطح اروپا(منطقه اقتصادی اروپا یا EEA) تولید یا به فروش می رسند، ارائه شده است. این شرکت حالا مجاز است سیستم PLASOMA را به بازار عرضه نماید. آنها حالا با برخی از مراکز مراقبت از زخم در مورد استفاده از آن در گروهی خاص از بیماران، نحوه استفاده از محصول و نحوه ثبت نتایج آنها توافقاتی انجام داده اند.
تیم پژوهشگران "پلاسماکیور" نیز هنوز کارشان تمام نشده چونکه در مورد بیماران غیردیابتی نیز لازم است تحقیقات بیشتری انجام دهند. شرکتها به جهت اینکه بتوانند وارد دنیای توسعه فناوری های پزشکی شوند و بتوانند فناوری خودرا در مقیاس وسیع عرضه نموده و در اختیار مردم جهان قرار دهند تنها تاییدیه و گرفتن نشان سی ای کافی نیست و آنها باید اطمینان حاصل کنند که محصولشان با دستورالعمل پزشکان مطابقت دارد. بعنوان مثال برای درمان زخم پای دیابتی نحوه درمان و روش های درمانی خاصی مورد تایید پزشکان است.
منبع:

1399/10/08
23:59:08
0.0 / 5
505
تگهای روشی پیشرفته برای درمان زخم های باز: آزمایش , پژوهش , تحقیقات , تولید
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم