آیا باید نگران واكنش نسبت به واكسن های كووید-۱۹ باشیم؟

آیا باید نگران واكنش نسبت به واكسن های كووید-۱۹ باشیم؟

به گزارش بیست و یکم باآنکه واکسن های کووید-۱۹ با واکنش هایی در دریافت کنندگان همراه بوده اند اما بسیاری باور دارند که مردم نباید به خاطر این واکنش ها از دریافت واکسن اجتناب کنند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از موتلی فول، گزارش هایی در مورد افرادی که واکسن های کووید-۱۹ "فایزر"(Pfizer) و "BioNTech" را دریافت کرده اند، انتشار یافته که نشان داده است این افراد با واکنش های جدی آلرژیک رو به رو شده اند. هیئت مشاوره "سازمان غذا و داروی آمریکا"(FDA) هنگام بررسی واکسن کروناویروس "مدرنا"(Moderna)، بر احتمال بروز واکنش های مشابه تمرکز کرد.
"کورین کاردینا"(Corinne Cardina)، پژوهشگر آمریکایی و "کیث اسپاتز"(Keith Speights)، نویسنده موضوعات حوزه سلامت، در یک مصاحبه ویدئویی به صحبت در مورد این مورد پرداختند که این واکنش های آلرژیک چقدر می توانند نگران کننده باشند.
کاردینا: نکته دیگری که در هیئت مشاوره عنوان شد، موضوعی است که خیلی از مردم در مورد آن سوال دارند یعنی واکنش های آلرژیک که معمولا خبرساز هستند. ما در انگلستان، در مورد بعضی از این واکنش های آلرژیک صحبت کردیم اما در مورد افرادی بود که سابقه واکنش های آلرژیک داشتند.
یکی از موضوعات مورد توجهی که به تازگی عنوان شد، این بود که شخصی بدون سابقه واکنش آلرژیک، واکنش "بیش دفاعی" یا "آنافیلاکسی"(Anaphylaxis) نشان داده است. سازمان غذا و دارو می خواهد اطمینان حاصل کند که پزشکان، درمان های مناسب آنافیلاکسی را در دست دارند. شخصی که مورد واکسیناسیون قرار می گیرد، بعد از دریافت واکسن باید چند دقیقه بنشیند و تحت نظر باشد تا اطمینان حاصل شود که شخص، واکنشی نشان نمی دهد. هیئت مشاوره سازمان غذا و دارو در مورد این واکنش ها چه نظری دارد؟
اسپاتز: خوب، آنها فقط در مورد این مورد و همینطور ماجرای مشابهی که به تازگی در مورد واکسن فایزر رخ داد، صحبت کردند. رخ دادن این اتفاقات امکان دارد و بدیهی است که نگران کننده باشد اما نکته اصلی این است که آنها فقط می خواهند اطمینان حاصل کنند که یک دوره بررسی وجود دارد. همانطور که شما اشاره کردید، این گونه نیست که مردم فقط واکسن را تزریق کنند و به سرعت از آنجا بروند. پزشکان از آنها می خواهند که به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه یا بیشتر بمانند تا اطمینان حاصل شود که واکنشی نسبت به آن نشان نمی دهند. هدف آنها این است که اکسیژن و "اپی نفرین"(Epinephrine) در اختیار داشته باشند تا واکنش های آنافیلاکسی را برطرف کنند.
با وجود همه این مراقبت ها، باز هم دیدن واکنش های آلرژیک، غیرعادی نیست و مردم، واکنش های آلرژیک را نشان می دهند؛ همچون شخصی که در آلاسکا نسبت به واکسن واکنش نشان داد. همینطور برای کسی که سابقه واکنش های آلرژیک نداشته و سپس به واکنش آلرژیک گرفتار شده، در واقع همه چیز غیرمعمول است. من شخصا افرادی را می شناسم که همه زندگی خویش را با مصرف میگو و خرچنگ سپری کرده اند اما در ۴۰ سالگی نسبت به آبزیان صدف دار واکنش نشان داده اند. امکان دارد که شما سابقه هیچکدام از این واکنش های آلرژیک را نداشته باشید و ناآگاهانه به آنها مبتلا شوید. این مورد مهم می باشد که مردم بعد از دریافت واکسن، برای چند دقیقه مورد بررسی قرار بگیرند. باردیگر تاکید می کنم که این مورد برای هر واکسن، امری طبیعی است؛ بنابراین، هیئت مشاوره سازمان غذا و دارو بطور قطع در مورد آن صحبت کرده است اما اصلی ترین کاری که آنها می خواهند انجام دهند، انجام دادن بعضی از اقدامات احتیاطی استاندارد است.
کاردینا: کاملا همین طور است. مهم می باشد که به خاطر بسپارید واکنش هایی که در مورد آنها نوشته می شود، هنوز نادر هستند؛ ازاین رو نباید به خاطر آنها از دریافت واکسن خودداری کنید. حتی زنی که در آلاسکا به خاطر دریافت واکسن بستری شد، اظهار داشت: من هنوز خیلی خوشحالم که واکسن را دریافت کرده ام. شما باید واکسن را تزریق کنید.
منبع:

1399/10/07
12:19:04
0.0 / 5
819
تگهای آیا باید نگران واكنش نسبت به واكسن های كووید-۱۹ باشیم؟: استاندارد , پژوهش , مشاوره
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
بیست و یکم