همكاری ناسا و آژانس فضایی اروپا برای مأموریت كرو-۳

همكاری ناسا و آژانس فضایی اروپا برای مأموریت كرو-۳

به گزارش بیست و یکم ناسا و آژانس فضایی اروپا اعلام نمودند که چهار فضانود را در ماموریتی تحت عنوان ˮکرو-۳ˮ اسپیس ایکس در سال ۲۰۲۱ به ایستگاه فضایی بین المللی خواهند فرستاد.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، ناسا و آژانس فضایی اروپا(ESA) به صورت رسمی نام سه تن از فضانوردانی را که قصد دارند در سال ۲۰۲۱ آنها را به ایستگاه فضایی بین المللی(ISS) اعزام کنند، اعلام نمودند. دو تن از این فضانوردان به نامهای "راجا چاری"(Raja Chari) و "تام مارشبرن"(Tom Marshburn) از ناسا و یک فضانورد به نام "ماتیاس مارر"(Matthias Maurer) از آژانس فضایی اروپا است.
گرچه این دو آژانس فضایی قصد دارند چهار فضانورد را به ایستگاه فضایی بین المللی بفرستند اما هنوز مشخص نشده چه کسی عضو چهارم این مأموریت است و انتظار می رود فضانورد چهارم در آینده ای نزدیک به این گروه سه نفره اضافه شود."چاری" بعنوان فرمانده، "مارشبرن" بعنوان خلبان و "مارر" بعنوان متخصص مأموریت "کرو-۳" خواهند بود.
در سال ۲۰۲۱ فضانوردان این مأموریت به فضانوردان مأموریت اکسپدیشن در " آزمایشگاه مداری" (orbiting laboratory) که الان در استگاه فضایی بین المللی مستقر هستند و احیانا ماه مه ۲۰۲۱ به زمین باز خواهند گشت، خواهند پیوست و طی شش ماه در آنجا حضور خواهند داشت.
ماموریت"کرو-۳" اسپیس ایکس به دنبال دو مأموریت موفق پیشین که طی آن فضانوردان به ایستگاه فضایی بین المللی رفته بودند و مهمترین آنها "دمو-۲" (Demo-۲) بود، صورت خواهد گرفت. در مأموریت "دمو-۲" دو فضانورد به نام "باب بهنکن" و "داگ هارلی" ۳۰ مه سالجاری میلادی به ایستگاه فضایی بین المللی(ISS) رفتند و ناسا بالاخره موفق شد بعد از سال ۲۰۱۱ میلادی، دو تن از فضانوردان خویش را از خاک آمریکا به ایستگاه فضایی بین المللی اعزام کند.
"بهنکن" و "هارلی" بعد از دو ماه اقامت در ایستگاه فضایی بین المللی در ماه آگوست ۲۰۲۰ به زمین بازگشتند. این پرواز نخستین پرواز سرنشین دار "کرو دراگون" بود که پس از هشت ژوئیه ۲۰۱۱ یک فضانورد را از خاک آمریکا به ایستگاه فضایی بین المللی برد.
مأموریت "کرو-۱" هم چندی قبل با موفقیت انجام شد. ماموریت"کرو-۱" ۱۵ نوامبر ساعت ۷: ۲۷ شب به وقت منطقه زمانی شرقی(ساعت ۳: ۵۷ صبح دوشنبه به وقت تهران) انجام شد. فضانوردان این مأموریت از مجتمع پرتاب ۳۹ پایگاه فضایی کندی زمین را به مقصد ایستگاه فضایی بین المللی ترک کردند. این فضانوردان که طی این مأموریت معروف به اکسپدیشن ۶۴/۶۵ به ایستگاه فضایی بین المللی رفتند حدود شش ماه در ایستگاه فضایی بین المللی خواهند ماند و سپس در ماه مه ۲۰۲۱ به زمین باز خواهند گشت. طی این مأموریت فضانوردان ناسا به نامهای "مایکل هاپکینز"(Michael Hopkins)، "ویکتور گلاور"(Victor Glover) و "شانون واکر"(Shannon Walker) و سوئیچی ناگوچی(Soichi Noguchi) فضانورد ژاپنی برای شش ماه اقامت به ایستگاه فضایی بین المللی اعزام شدند.


چاری نخستین بار است که به فضا می رود و این اتفاق تنها سه سال بعد از آنکه فضانورد ناسا شده، رخ خواهد داد. وی در میلواکی متولد شد، اما سدر فالز آیووا را زادگاه خود می داند. چاری پیش از آنکه فضانورد شود، بعنوان یک سرهنگ در نیروی هوایی آمریکا خدمت می کرد و بیشتر از ۲ هزار و ۵۰۰ ساعت کار با هواگرد سبک را در کارنامه کاری خود ثبت کرده است. چاری همینطور برای عضویت در تیم آرتمیس انتخاب شده بود و می توانست در سال ۲۰۲۴ به ماه برود.


مارشبرن در استیتسویل، کارولینای شمالی متولد شد و در سال ۲۰۰۴ فضانورد ناسا شد. اما مارشبرن قبل از پیوستن به آژانس فضایی آمریکا بعنوان جراح پرواز در مرکز فضایی جانسون ناسا در هوستون خدمت می کرد. او همینطور هدایت عملیات پزشکی ایستگاه فضایی بین المللی را بر عهده داشت و مأموریت سال ۲۰۲۱ را سومین بازدید خود از ایستگاه و دومین مأموریت طولانی مدت خود می داند. مارشبرن قبلاً بعنوان عضو خدمه" STS-۱۲۷" در سال ۲۰۰۹ و مأموریت اکسپدیشن ۳۴/۳۵ که در سال ۲۰۱۳ انجام شد، خدمت کرده است.


اما سومین فضانورد که مارر است اهل سانکت وندل در ایالت سارلند آلمان است و برای نخستین بار با مأموریت کرو-۳ به فضا سفر می کند. پیش از فعالیت بعنوان یک فضانورد، مارر برخی از کارهای مهندسی و تحقیقاتی را در دانشگاه و آژانس فضایی اروپا انجام می داد. در سال ۲۰۱۶، مارر ۱۶ روز را بعنوان بخشی از عملیات "ماموریت در محیط بی نهایت خشن"(NEEMO) ناسا در زیر دریا گذراند.
ناسا در اطلاعیه ای که به اشتراک گذاشت، اظهار داشت: مأموریت کرو-۳ با مأموریت کرو-۲ که مقرر است در بهار سال ۲۰۲۱ به ایستگاه فضایی بین المللی پرتاب شوند، اندکی همپوشانی خواهد داشت، البته این نخستین مأموریت تجاری کرو نخواهد بود که با هم تداخل دارند. افزایش تعداد فضانوردان داخل ایستگاه به فضانوردان اجازه می دهد تا تعداد زیادی تحقیقات علمی در محیط ریزگرانش انجام دهند.
هدف از برنامه تجاری" کرو" ناسا فراهم آوردن دسترسی ایمن، مطمئن و مقرون به صرفه خدمه به ایستگاه فضایی و مدار نزدیک زمین با مشارکت صنعت هوافضای آمریکا است. ناسا و اسپیس ایکس برای انجام مجموعاً ۶ مأموریت کرو برای ارسال فضانوردان به ایستگاه فضایی بین المللی با استفاده از موشک فالکون ۹ و کپسول کرو دراگون اسپیس ایکس قرارداد بسته اند.
منبع:

1399/09/26
13:14:33
5.0 / 5
620
تگهای همكاری ناسا و آژانس فضایی اروپا برای مأموریت كرو-۳: آزمایش , تحقیقات , دانشگاه , صنعت
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
بیست و یکم