با همكاری محقق ایرانی صورت گرفت؛

تشخیص سریع كرونا و ایدز با دوربین گوشی و دستكاری ژنتیك

تشخیص سریع كرونا و ایدز با دوربین گوشی و دستكاری ژنتیك

بیست و یکم: با همکاری پژوهشگر ایرانی نمونه اولیه ابزاری تولید شده که با بهره گیری از دوربین گوشی، سواپ بینی و ابزار دستکاری ژنتیک می تواند تست تشخیص کرونا را با سرعت بالا انجام دهد.به گزارش بیست و یکم به نقل از نیواطلس، با بهره گیری از ابزار مورد اشاره می توان با دقت ابتلای افراد به کرونا را در عرض حداکثر ۳۰ دقیقه تشخیص داد.
از این دستگاه می توان برای شناسایی برخی بیماریهای دیگر نیز استفاده نمود. دستگاه مورد اشاره تحت سرپرستی جنیفر دودنا تولید شده که اخیرا جایزه نوبل را به سبب ابداع فناوری دستکاری ژنتیک CRISPR برای درمان بیماریهای لاعلاج دریافت کرده بود. یکی از همکاران این طرح پریناز فزونی دانشجوی دکتری در دانشگاه کالیفرنیا است.
روش فعلی تست کرونا مبتنی بر تبدیل آر ان ای ویروسی به دی ان ای و سپس کشت آزمایشگاهی و بررسی دی ان ای برای تشخیص وجود کرونا است. کل این پروسه مستلزم استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی بوده و بسیار وقت گیر است.
اما در روش جدید از فناوری دستکاری ژنتیک CRISPR برای پرش از مرحله تبدیل آر ان ای به دی ان ای و شناسایی مستقیم ار آن ای آلوده به ویروس کرونا در نمونه به دست آمده از بینی فرد استفاده می شود. پژوهشگران می گویند در آینده می توان از این روش برای تشخیص ابتلای افراد به ویروس اچ آی وی نیز استفاده نمود.
دستگاه قابل حمل مورد استفاده برای انجام این تست از پروتئین CRISPR Cas۱۳ برای شناسایی آر ان ای ویروس کرونا استفاده می نماید و بدین منظور سیگنال فلورسنت منتشر می کند. نمونه به دست آمده از سواپ بینی برای این کار بر روی یک سطح نمونه گیری قرار می گیرد و ردیاب فلورسنت آنرا بررسی می کند. دوربین گوشی نیز که در بالای دستگاه قرار گرفته با بررسی نتیجه بررسی مثبت یا منفی بودن ابتلاء به کرونا را بوسیله یک اپلیکیشن اعلام می کند.
به گفته پریناز فزونی یک مرحله ای بودن انجام این تست، سریع بودن آن و امکان دریافت نتیجه با دوربین گوشی هوشمند و بی نیازی از تجهیزات پیچیده و گرانقیمت آزمایشگاهی مزیت استفاده از این روش است. با این دستگاه حتی می توان شدت آلودگی یک فرد به ویروس کرونا را نیز تشخیص داد.


منبع:

1399/09/21
12:49:13
5.0 / 5
1021
تگهای تشخیص سریع كرونا و ایدز با دوربین گوشی و دستكاری ژنتیك: آزمایش , ابداع , اپل , اپلیكیشن
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
بیست و یکم