چین تا سال ۲۰۲۵ سیستم قدرتمند تعدیل هوا می سازد

چین تا سال ۲۰۲۵ سیستم قدرتمند تعدیل هوا می سازد

بیست و یکم: چین می خواهد با توسعه یک سیستم قدرتمند تعدیل هوا، مساحتی بیش از 1.3 میلیارد هکتاری را با باران مصنوعی پوشش دهد.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، شورای دولتی چین اعلام نموده است که این کشور تا سال ۲۰۲۵ یک سیستم توسعه یافته تعدیل هوا خواهد داشت که مساحت بیش از ۱.۳۵ میلیارد هکتاری (۵.۵ میلیون کیلومتر مربع) را با باران مصنوعی و مساحت حدود ۱۴۳ میلیون هکتاری را با سرکوب تگرگ پوشش می دهد.
در بیانیه این شورا آمده است: چین با دستیابی به موفقیت در تحقیقات بنیادی و تحقیق و توسعه در فناوری های کلیدی، پیشرفت های مداوم در مدرن سازی و خدمات تصفیه، پیشرفت های شاخص در پیشگیری جامع در مقابل خطرات ایمنی و بهینه سازی در سیستم ها تا سال ۲۰۲۵ یک سیستم اصلاح یا تعدیل آب و هوا خواهد داشت.
در این بیانیه همین طور آمده است که اصلاحات آب و هوایی چین باید تا سال ۲۰۳۵ از نظر عملیاتی، فناوری ها و خدمات، در سطح پیشرفته جهانی قرار گیرد.
در این بیانیه آمده است: اصلاح و تعدیل آب و هوا باید پشتیبان گیری خدمات خودرا در زمینه های کلیدی زیر تشدید کند: برآورد بلایایی مانند خشکسالی و تگرگ و منطقه بندی مربوط به آن در مناطق تولیدی کشاورزی، برنامه های کاری عادی برای مناطق نیازمند به حفاظت و احیای اکولوژیکی و واکنش های اضطراری عمده به مقابله با حوادثی مانند آتش سوزی در جنگل ها یا چمنزارها و مراتع و درجه حرارت زیاد غیرمعمول یا خشکسالی.
اینکه نتیجه نهایی این آزمایشات چه خواهد بود، هنوز بررسی نشده است. با این وجود، یک چیز قطعی است: این نخستین بار نیست که چین به سراغ تغییر و اصلاح و تعدیل آب و هوا می رود.
بعنوان مثال، این کشور در المپیک ۲۰۰۸ پکن از بارورسازی ابرها یا ابرآمایی برای کاهش بارندگی در مراسم افتتاحیه استفاده نمود. هدف این بود که این رویداد در دلپذیرترین آب و هوای ممکن اجرا شود.
بارورسازی ابرها فرآیندی است که اهتمام در تغییر میزان و نوع بارش ابرها دارد. این کار با پخش موادی در هوا انجام می شود که بعنوان کندانسور یا متراکم کننده ابرها عمل می کنند.
این مواد که با نام "هسته یخ" نیز شناخته می شوند، فرآیندهای میکروفیزیکی درون ابر را تغییر می دهند. نتیجه نهایی این است که قطرات باران یا پوسته های یخ از ابرها به زمین می ریزند.
بارورسازی ابرها یا ابرآمایی، تعدیل آب و هوا به وسیله افزودن مواد به درون یک ابر با هدف تقویت تشکیل و رشد «بلورهای یخ»(Ice Crystal) در ابرهای سرد(بیشتر حجم ابر در دمای زیر صفر درجه سلسیوس است) و رشد قطرک های درون ابرهای گرم(بیشتر حجم ابر دارای دمای بالای صفر درجه سلسیوس) و در نتیجه افزایش بارش برف یا باران است. به عبارت دیگر باروری ابرها روشی برای تأثیرگذاری بر روی ابرهای طبیعی است که در آن با بهره گیری از مواد شیمیایی آب بیشتری از ابر به شکل باران یا برف درست می شود.
بیشترین عواملی که در باروری ابرها برای تولید باران سرد و طرح های باروری ابرها برای تقویت بارش برف به کار می روند یدید نقره و یخ خشک(کربن دی اکسید منجمد) هستند. عواملی دیگر مانند گازهای مایع(به عنوان مثال نیتروژن مایع) نیز می توانند برای بارور کردن ابرها در این دسته مورد استفاده قرار گیرند.
منبع:

1399/09/16
20:47:42
5.0 / 5
633
تگهای چین تا سال ۲۰۲۵ سیستم قدرتمند تعدیل هوا می سازد: آزمایش , تحقیقات , تولید , خدمات
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم