ارتباط مشكل میكروبیوم روده با افسردگی

ارتباط مشكل میكروبیوم روده با افسردگی

گروهی از پژوهشگران چین و آمریکا در بررسی جدیدی دریافتند که شاید مشکلات میکروبیوم روده، با بروز اختلال افسردگی عمده در ارتباط باشند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، گروهی از پژوهشگران چین و آمریکا در بررسی جدیدی، از ارتباط میان میکروبیوم روده و "اختلال افسردگی عمده"(MDD) خبر دادند. آنها در مقاله این پژوهش، بررسی خویش را در مورد نمونه های مدفوع بیماران مبتلا به اختلال افسردگی عمده و گروه های کنترل شده توضیح دادند.
اختلال افسردگی عمده، یک اختلال خلقی است که خویش را با احساس مداوم غم یا عدم علاقه به محرک های زندگی عادی نشان داده است. پژوهشگران اعتقاد دارند که اختلال افسردگی عمده، منشا بیولوژیکی دارد؛ در نتیجه به آسانی واکنش نشان دادن نسبت به حوادث نیست. این گروه پژوهشی در بررسی جدید خود، شواهدی یافته اند که مشکلات در ارتباط با میکروبیوم روده را با نشانه های اختلال افسردگی عمده مرتبط می سازد.
پژوهشگران در این پروژه، ۳۱۱ نمونه مدفوع را از ۱۵۶ فرد مبتلا به اختلال افسردگی عمده و ۱۵۵ فرد فاقد این اختلال جمع آوری کردند. آنها همه نمونه ها را مورد تجزیه و تحلیل ژنتیکی قرار دادند تا میکروب ها و مواد دیگری که در نمونه های مدفوع وجود داشت، شناسایی کنند. پژوهشگران همچنین، روشی معروف به "کروماتوگرافی گازی"(Gas Chromatography) را هم در مقیاس بزرگ روی نمونه ها انجام دادند تا بیشتر در مورد ترکیبات آنها یاد بگیرند.
پژوهشگران، تفاوت هایی را میان بعضی از عناصر موجود در نمونه های مدفوع افراد مبتلا به اختلال افسردگی عمده و افراد فاقد آن یافتند. آنها ۴۷ گونه باکتریایی پیدا کردند که با یکدیگر متفاوت بودند. همینطور ۵۰ متابولیت مدفوع و باکتری خوار متفاوت هم یافتند. پژوهشگران در بخشی از این یافته ها، سطوح بالاتری از گونه های باکتریوئید و سطح پایین تری از گونه های "Eubacterium" و "Blautia" در بیماران مبتلا به اختلال افسردگی عمده پیدا کردند.
آنها در این پژوهش نشان دادند که امکان دارد بروز اختلال افسردگی عمده، در اثر مشکلات در ارتباط با میکروبیوم باشد. پژوهشگران، این مورد را هم متذکر شدند که شاید سطح بالاتر باکتریوئیدها در میکروبیوم بتواند به توضیح این مورد کمک نماید که چرا خیلی از بیماران مبتلا به اختلال افسردگی عمده، سطح بالایی از سیتوکین و التهاب های مرتبط را در خود دارند.
به قول پژوهشگران، روش قدیمی تشخیص اختلال افسردگی عمده در بیماران، مصاحبه با آنها است. یافته های این پژوهش نشان می دهند که شاید بتوان با آزمایش وجود بعضی از عناصر در میکروبیوم روده، به تایید وجود این اختلال کمک کرد.
این پژوهش، در مجله "Science Advances" به چاپ رسید.
منبع:

1399/09/16
12:54:05
5.0 / 5
605
تگهای ارتباط مشكل میكروبیوم روده با افسردگی: آزمایش , پژوهش
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم