اطلس جدیدی از جهان به وجود آمد

اطلس جدیدی از جهان به وجود آمد

یك تلسكوپ بزرگ در صحرای استرالیا به ستاره شناسان كمك كرد تا ˮاطلسی از جهانˮ را كه شامل یك میلیون كهكشان دور( كه قبلا كشف نشده بودند) را ایجاد كنند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، تعدادی از محققان " سازمان پژوهش های علمی و صنعتی همسود"(CSIRO) حدود سه میلیون کهکشان را فقط در مدت ۳۰۰ ساعت نقشه برداری کردند.
تلسکوپ رادیویی "اسکاپ"(ASKAP) در صورتیکه نخستین بررسی خودرا از کل آسمان جنوب انجام می داد، رکورد جدیدی ثبت نمود چونکه موفق به انجام فرایندی در زمان کوتاه شد که با بهره گیری از نسل قبلی تلسکوپ ها انجامش یک دهه طول می کشیده است و این گروه از پژوهشگران نیز از این تصاویر برای ایجاد "گوگل مپس" آسمان شب بهره برده اند.
آنچه این تلسکوپ را منحصر به فرد می کند، دید وسیع آن با بهره گیری از گیرنده های طراحی شده توسط سازمان پژوهش های علمی و صنعتی همسود است که به آن امکان می دهد با جزئیات واضح تری نسبت به قبل، تصاویر پانوراما بگیرد.
"دیوید مک کانل"(David McConnell) ستاره شناسی که مطالعه آسمان جنوبی سازمان پژوهش های علمی و صنعتی همسود در رصدخانه اخترشناسی رادیویی مورچیسون را رهبری کرد اظهار داشت: این پروژه واقعا یک تغییر دهنده بازی است. این تلسکوپ در مقایسه با سایر پروژه های بررسی رادیویی که به ده ها هزار تصویر نیاز دارند، فقط به ترکیب ۹۰۳ تصویر برای ترسیم کل آسمان جنوب نیاز داشت.
مک کانل اضافه کرد: این تلکسوپ حساسیت بیشتری نسبت به تلسکوپ های قبلی دارد و بدین سبب ما می توانیم اجرام بیشتری را نسبت به گذشته مشاهده نماییم.
"کارن اندروز"(Karen Andrews) وزیر صنعت، علم و فناوری استرالیا اظهار داشت که این پیشرفت نشان میدهد که نجوم رادیویی آماده یک جهش بزرگ به جلو است. تلسکوپ رادیویی اسکاپ یک پیشرفت بزرگ در فناوری است که به دانشمندان در کشف فضای عمیق کمک بسیاری می کند.
داشتن یک تلسکوپ که می تواند آسمان را طی چند هفته یا چند ماه بررسی کند، به این معنا است که این روند می تواند بارها و در مدت زمان نسبتاً کوتاهی صورت گیرد و به ستاره شناسان اجازه می دهد تغییرات را بطور منظم مشاهده و ردیابی کنند.
اندروز اظهار داشت: داده های جمع آوری شده در این بررسی به ستاره شناسان این امکان را می دهد تا بوسیله تجزیه و تحلیل آماری اطلاعات بیشتری در مورد تشکیل ستاره و چگونگی تکامل کهکشان ها و سیاهچاله ها کسب کنند.
سخت افزار و نرم افزار سازمان پژوهش های علمی و صنعتی همسود که به صورت سفارشی تولید شده است، ۱۳.۵ اگزابایت داده خام تولید شده توسط تلسکوپ را پردازش کرده و نقشه آسمان را به وجود آورده است.
با این تلسکوپ ستاره شناسان قادر خواهند بود جمعیت بزرگی از کهکشان ها را به همان روشی که دانشمندان علوم اجتماعی از اطلاعات سرشماری ملی استفاده می نمایند، تجزیه و تحلیل کنند.
یافته های این مطالعه در مجله "Astronomical Society of Australia" منتشر گردید.
منبع:

1399/09/13
12:15:09
5.0 / 5
766
تگهای اطلس جدیدی از جهان به وجود آمد: بازی , پژوهش , تلسكوپ , تولید
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم