تولید نخستین سونار جهان كه در بیرون آب كار می كند

تولید نخستین سونار جهان كه در بیرون آب كار می كند

بیست و یكم: مهندسان دانشگاه استنفورد برای نخستین بار یك سونار یا ردیاب آوایی ساخته اند كه نه فقط در درون آب، بلكه در بیرون آب نیز به خوبی كار می كند.به گزارش بیست و یکم به نقل از نیواطلس، سونار ابزاری مناسب برای مسیریابی و نقشه برداری از عمق دریاها و اقیانوس هاست، اما تابحال در خارج از محیط دریا قابل استفاده نبوده است. از طرف دیگر انواع رادار و لیدار برای تحقیق و نقشه برداری سریع از زمین و آسمان به کار گرفته شده اند. اما این وسایل برای مسیریابی و نقشه برداری در زیر آب کاربردی ندارند.
از سوی دیگر ارسال امواج صوتی سونار از خارج از آب به زیر آن ممکن نیست. برای اینکه آب ۹۹.۹ درصد از انرژی این امواج را جذب می کند. پژوهشگران دانشگاه استنفورد روش تازه ای را ابداع نموده اند که ارسال و دریافت علایم سونار را از هوا ممکن کرده و از این طریق نقشه برداری از کف دریاها و تحقیق در مورد زندگی دریایی را تسهیل می کند.
سیستم جدید ابداع شده بدین منظور که پی ای اس اس نام دارد، اشعه لیزر را با پهپاد به سمت سطح آب می تاباند. این اشعه سپس در قالب یک فرکانس صوتی به سمت مقصد فرستاده می شود و همزمان با جذب انرژی اشعه لیزر، امواج مافوق صوتی در آب خلق می شوند که می توانند در قالب امواج مؤثر سونار عمل کنند. این امواج پیش از بازگشت به سطح آب به اشیای زیر آب برخورد کرده و آنها را جانمایی می کنند.
با توجه به توان بالای نور اشعه لیزر برای حرکت در هوا و در زیر آب از این روش می توان به بهترین نحو برای تصویربرداری سه بعدی از دنیای زیر آب استفاده نمود. یک نرم افزار نیز برای تصحیح و افزایش دقت اطلاعات جمع آوری شده بدین منظور به کار گرفته می شود.

1399/09/11
13:13:39
5.0 / 5
730
تگهای تولید نخستین سونار جهان كه در بیرون آب كار می كند: ابداع , پژوهش , تولید , دانشگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
بیست و یکم