واكسن كرونای دانشگاه آكسفورد ۷۰ درصد موثر است

واكسن كرونای دانشگاه آكسفورد ۷۰ درصد موثر است

به گزارش بیست و یكم یك آزمایش بزرگ نشان داده واكسن كرونا ویروس ساخته شده توسط دانشگاه آكسفورد ۷۰ درصد از مبتلا شدن افراد به علایم كووید-۱۹ جلوگیری می كند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از بی بی سی، این خبر در حالی اعلام شده که پیش تر دو شرکت فایزر و مدرنا از موثر بودن بیشتر از ۹۰ درصدی واکسن کرونای خود اطلاع داده بودند که این برای دانشگاه آکسفورد هم از جهتی پیروزی به حساب می آید و از سویی هم ناامیدکننده خواهد بود. با این وجود واکسن دانشگاه آکسفورد به مراتب ارزان تر است و ذخیره و دسترسی به آن در هر گوشه دنیا آسان تر از دو مورد واکسن دیگر است.
بنابراین، اگر توسط نهادهای نظارتی تأیید شود، همچنان نقش مهمی در مقابله با بیماری همه گیر خواهد داشت. همینطور داده های آزمایش ها نشان داده است زدن دوز کامل واکسن می تواند تا ۹۰ درصد از بدن افراد محافظت کند.
دولت انگلیس ۱۰۰ میلیون دوز واکسن آکسفورد را از پیش سفارش داده است که این تعداد برای ایمن سازی ۵۰ میلیون نفر کافی است.
بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس اظهار داشت: این مورد که واکسن آکسفورد در آزمایشات و پیشگیری از کرونا موثر واقع شده بسیار خبر هیجان انگیزی است. هنوز می بایست بررسی ایمنی بیشتری انجام گیرد اما بازهم این نتایج خارق العاده است.
محققان آکسفورد این واکسن را در حدود ۱۰ ماه تولید کرده اند که انجام این فرآیند به صورت معمول یک دهه طول می کشد. بیشتر از ۲۰ هزار داوطلب در این کارآزمایی مورد آزمایش قرار گرفتند، نیمی از آنها در انگلیس و بقیه در برزیل بودند. بعد از تزریق محققان از محافظت ۷۰ درصدی واکسن خبر دادند.
هنگامی که به داوطلبان دو دوز بالای واکسن تزریق شد میزان محافظت ۶۲ درصد بود، اما هنگامی که در ابتدا دوز کم و سپس دوز بالا تزرق شد این میزان به ۹۰ درصد افزایش پیدا کرد. پروفسور "اندرو پولارد"، محقق ارشد آزمایش در گفتگو با بی بی سی اظهار داشت: ما واقعاً از این نتایج خوشحالیم.
پس از اینکه فایزر و مدرنا از محافظت ۹۰ درصدی واکسن خود خبر دادند رسیدن به رقم ۷۰ درصد برای دانشگاه آکسفورد می تواند نسبتاً ناامید کننده باشد اما با این وجود باید بدانیم تا ماه گذشته رسیدن به محافظت بیشتر از ۵۰ درصد یک پیروزی قلمداد می شد.
این واکسن همینطور می تواند در دمای یخچال نگهداری شود که این به آن معناست که برخلاف واکسن های فایزر/بایو ان تک و مدرنا که باید در دمای بسیار سردتر نگهداری شوند، این واکسن می تواند در هر گوشه دنیا توزیع شود. شرکت آسترازنکا شریک دانشگاه آکسفورد در تولید واکسن در حال آماده سازی سه میلیارد دوز از واکسن در سرتاسر جهان است.1399/09/03
22:32:04
5.0 / 5
768
تگهای واكسن كرونای دانشگاه آكسفورد ۷۰ درصد موثر است: آزمایش , تولید , دانشگاه , شركت
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
بیست و یکم