احتمال وجود یك رود تاریك ۱۰۰۰ كیلومتری زیر منطقه یخ زده گرینلند

احتمال وجود یك رود تاریك ۱۰۰۰ كیلومتری زیر منطقه یخ زده گرینلند

بیست و یكم: اكتشافات اخیر به رودخانه ای مرموز در زیر سطح یخ زده منطقه ˮگرینلندˮ اشاره دارد كه خبر از احتمال وجود یك رودخانه تاریك به طول 1000 كیلومتر می دهد.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، دانشمندان دانشگاه "هوکایدو"، دانشگاه "اسلو"، دانشگاه "اوترخت" و موسسه قطبی نروژ، یک رودخانه احتمالی را یافته اند که با ذوب شدن یخ زیر لایه یخی منطقه "گرینلند" تغذیه می شود و در مسیری ۱۰۰۰ کیلومتری جریان دارد.
منطقه "گرینلند"(Greenland) نام ناحیه خودگردانی از کشور دانمارک است. این سرزمین در آب های اقیانوس منجمد شمالی واقع شده و محل زندگی حدود ۵۶ هزار نفر است. همین طور این کشور بعنوان کم تراکم ترین منطقه جهان از لحاظ جمعیتی شناخته می شود. جمعیت آن از مردم بومی(از تبار اسکیموها) و مهاجران دانمارکی تشکیل شده است. پایتخت آن به زبان کالاآلیت، "نوک" و به زبان دانمارکی، "گودت هاب" نام دارد. نام گرینلند به مدلول «سرزمین سبز» یا «سبزستان» است.
به جز چند نقطه محدود که محل سکونت اهالی گرینلند است، دیگر مناطق این جزیره، یخ زده و بطور کلی خالی از سکنه است. این سرزمین از نظر جغرافیایی در محیط قاره آمریکای شمالی واقع شده اما از نظر سیاسی و فرهنگی با اروپا خصوصاً کشورهای نروژ و دانمارک مراوده بیشتری دارد.
گفته می شود این رودخانه کشف شده از طول یک دره نیمه یخچالی عبور می کند و به فلات "پترمن" می ریزد.
پژوهشگران می گویند وجود این رودخانه تاریک هنوز ثابت نشده است، اما به احتمال زیاد وجود دارد. در صورتیکه این "رودخانه تاریک" احتمالاً در این منطقه وجود دارد، هنوز عدم اطمینان وجود دارد که عموما از شکاف های قابل توجه در داده های راداری ورقه های یخی گرینلند ناشی می شود.
مطالعات قبلی نشان می داد که در زیر لایه یخی بزرگ گرینلند می تواند گودالها، دره ها یا تنگه هایی وجود داشته باشد و پژوهشگران نمی دانند که این ساختارها به یکدیگر متصل هستند یا خیر.


با این وجود چیزی که مشخص است این است که آب ذوب شده در زیر این صفحه یخی جریان دارد و این سوال را به ذهن متبادر می کند که آیا ممکنست زیر این لایه یخی یک بستر رودخانه ای وجود داشته باشد؟
"کریستوفر چمبرز" دانشمند موسسه علوم دما پایین در دانشگاه "هوکایدو" و تیمش با شبیه سازی کامپیوتری منطقه گرینلند با این فرضیه روبرو شدند که آب های حاصل از ذوب شدن یخ ها می تواند بعنوان یک رودخانه عظیم زیر آن جریان داشته باشد.
"چمبرز" توضیح داد: شبیه سازی های ما تأثیرات زیادی را بر روی حرکت ورقه یخی یا لغزش کلی آن نشان نمی دهد، بدین سبب ممکنست این رودخانه با وجود طولانی بودن، تأثیر زیادی روی لایه یخی نداشته باشد. با این وجود ممکنست بتواند تأثیر بیشتری داشته باشد، برای اینکه آب را از یک منطقه دور می کند و آنرا در یک منطقه دیگر می ریزد.
در صورتیکه این یافته ها فعلاً فرضی هستند، تیم تحقیق اطمینان دارد که بعد از مطالعه بررسی های هوایی توپوگرافی صفحه یخی، اطلاعات جدیدتری به دست می آورند و می توانند شبیه سازی دقیق تری از این رودخانه تاریک عرضه کنند.
این تحقیق در مجله Cryosphere انتشار یافته است.
منبع:

1399/08/28
20:47:50
5.0 / 5
1152
تگهای احتمال وجود یك رود تاریك ۱۰۰۰ كیلومتری زیر منطقه یخ زده گرینلند: پژوهش , دانشگاه , كامپیوتر
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم