خطر كووید-19، دلفین ها و نهنگ ها را هم تهدید می كند!

خطر كووید-19، دلفین ها و نهنگ ها را هم تهدید می كند!

بیست و یكم: پژوهشگران كانادایی در بررسی جدید دریافتند كه نهنگ ها و دلفین ها هم در مقابل كووید-19 لطمه پذیر هستند و امكان ابتلای آنها به این بیماری وجود دارد.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، بررسی پژوهشگران "دانشگاه دالهاوزی" (Dalhousie University) کانادا نشان میدهد که نهنگ ها و دلفین ها در خطر مبتلاشدن به کووید-۱۹ بواسطه فاضلاب های انسانی قرار دارند.
کروناویروس هم اکنون بین گونه های متفاوت جانداران در حال انتقال است. این ویروس در اصل از خفاش به انسان منتقل شده و احتمال انتقال آن به راسو، سگ و دیگر حیوانات ساکن خشکی نیز وجود دارد.
پژوهشگران در این بررسی جدید نشان داده اند که پستانداران آبزی نیز در خطر مبتلاشدن به کروناویروس قرار دارند و حتی نسبت به انسان در مقابل آن لطمه پذیرتر هستند.
پژوهش های پیشین نشان داده اند که کروناویروس در فاضلاب شهری باقی می ماند و پژوهشگران باور دارند ورود فاضلاب شهری به اقیانوس ها می تواند حیوانات ساکن آنها را نیز آلوده کند.
پژوهشگران در این پروژه، ژنوم ۳۶ پستاندار دریایی مورد بررسی قرار دادند و احتمال آلوده شدن آنها به کروناویروس را ارزیابی کردند.
بررسی ها نشان داد که ممکنست حداقل ۱۵ گونه از پستانداران دریایی بواسطه گیرنده آنزیم "ACE2" خود، به کروناویروس آلوده شوند.
از میان ۳۵ گونه مورد بررسی، ۲۱ گونه را نهنگ ها و دلفین ها تشکیل می دادند. "گراهام دلیر" (Graham Dellaire)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: خیلی از اینگونه ها بطور جدی مورد تهدید و در معرض خطر هستند.
وی ادامه داد: این حیوانات در گذشته به انواع مرتبطی از کروناویروس مبتلا شده اند که هم نشانه های ضعیف بیماری و هم نشانه های شدید و خطرناک آن همچون لطمه کبدی و ریوی را در آنها پدید آورده است. بررسی گونه های لطمه پذیر می تواند به حفظ زندگی آنها در دوره همه گیری بیماری و بعد از آن کمک نماید.
پژوهشگران هم اکنون، هیچ نوع ای از پستانداران دریایی را که به نوع کنونی کروناویروس مبتلا باشند، شناسایی نکرده اند اما هم نهنگ ها و هم دلفین ها در گذشته به دیگر انواع مرتبط کروناویروس مبتلا شده اند.
یافته های این پژوهش، در مجله "Science of the Total Environment" به چاپ رسید.

منبع:

1399/08/23
12:49:55
5.0 / 5
713
تگهای خطر كووید-19، دلفین ها و نهنگ ها را هم تهدید می كند!: پژوهش , دانشگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
بیست و یکم