با سرپرستی دانشمند ایرانی دانشگاه فناوری میشیگان صورت گرفت

بررسی تعامل میان ویروس و سلول با كمك ابزارهای ریزسیال

بررسی تعامل میان ویروس و سلول با كمك ابزارهای ریزسیال

بیست و یكم: پژوهشگران ˮدانشگاه فناوری میشیگانˮ در بررسی جدیدی كه به سرپرستی ˮساناز حبیبیˮ، دانشمند ایرانی این دانشگاه صورت گرفته است، توانستند به بررسی تعامل میان ویروس و سلول بپردازند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، مهندسان و متخصصان ویروس شناسی، روش جدیدی برای تماشای عفونت ویروسی در زمان واقعی ابداع نموده اند.
پژوهشگران "دانشگاه فناوری میشیگان" (MTU) در این پروژه که با سرپرستی "ساناز حبیبی" (Sanaz Habibi)، دانشمند ایرانی این دانشگاه انجام شده است، از ریزسیالات بهره برده اند و توانسته اند ویروس ها را با بهره گیری از میدان های مغناطیسی، در یک ابزار ریزسیال کنترل کنند. آنها با کمک این روش، به بررسی تغییرات غشای سلول پرداخته اند تا ایده واضح تری جهت بررسی آنتی ویروس ها و متوقف کردن شیوع عفونت ویروسی در اختیار پژوهشگران دیگر عرضه کنند. شاید این روش در آینده جهت بررسی تعامل کروناویروس و سلول های انسان نیز کارآمد باشد.
"آدرین مینریک" (Adrienne Minerick)، استاد مهندسی شیمی دانشگاه فناوری میشیگان و از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: مشکل روش های قدیمی که جهت بررسی ویروس ها به کار می روند، این است که ارزیابی را به صورت غیر مستقیم انجام می دهند. تمرکز روش ما بر آن چیزی است که میان غشای سلول و سطح ویروس رخ می دهد. ما با کمک این روش توانستیم ورود ویروس به سلول را با وضوح بیشتری ببینیم.
تماشای چرخه عفونت ویروسی و بررسی مراحل آن، تاثیر زیادی بر ارائه داروهای ضد ویروسی جدید و درک بهتر شیوع ویروس دارد.
حبیبی اظهار داشت: ما با بهره گیری از ابزارهای ریزسیال، تعامل میان ویروس و سلول را بررسی کردیم و نشان دادیم که می توان این تعامل را در میدان مغناطیسی تماشا کرد.
سلول ها در ابزار ریزسیال، به حرکت در اطراف می پردازند و الگوهای مجزایی را شکل می دهند.
عفونت های ویروسی هم اکنون در مرکز توجه هستند اما همه ویروس ها به یکدیگر شباهت ندارند. شاید روزی ابزارهای ریزسیال بتوانند به آزمایش سریع بیماری های ویروسی مانند کووید-19 کمک کنند.
حبیبی افزود: ما با کمک این سیستم توانستیم تعامل میان ویروس و غشای سلول را بررسی نماییم. هنگامی که با چنین ذرات و ارگانیسم های کوچکی کار می کنید، می توانید به تماشای روندی بپردازید که در زمان واقعی رخ می دهد.
این پژوهش، در مجله "Langmuir" به چاپ رسیده است.1399/08/14
14:08:44
5.0 / 5
1118
تگهای بررسی تعامل میان ویروس و سلول با كمك ابزارهای ریزسیال: آزمایش , آنتی ویروس , ابداع , پژوهش
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم