دانشمندان هلندی اعلام كردند

احیانا واكسن آنفلوآنزا در مقابل كرونا نیز محافظت ایجاد خواهدنمود

احیانا واكسن آنفلوآنزا در مقابل كرونا نیز محافظت ایجاد خواهدنمود

بیست و یكم: خراسان رضوی نتایج تحقیقات اولیه منتشرشده در این ماه ممكنست انگیزه بیشتری برای دریافت واكسن آنفلوآنزا در شما ایجاد كند. شواهد نشان داد كه واكسیناسیون مقابل آنفلوآنزا منجر به كاهش خطر مبتلاشدن به كووید-19 در میان كاركنان مراقبت های بهداشتی هلند شده است. بااینكه این نتایج قطعی نیست، اما این مطالعه نخستین موردی نیست كه نشان میدهد بعضی از واكسن ها می توانند حفاظت جزئی و غیراختصاصی در مقابل بیماری های عفونی كه توسط واكسن مورد هدف قرار نگرفته است، ایجاد كنند.


به گزارش گیزمودو، این مقاله تحقیقاتی در اواسط ماه اکتبر در وب سایت قبل از چاپ medRxiv توسط دانشمندان هلند و آلمان منتشر گردید. دانشمندان این دو تحقیق بیان کردند، واکسن آنفلوآنزا که زمستان گذشته در هلند استفاده شد، یک واکسن غیرفعال برای محافظت در مقابل چهار سویه اصلی ویروس آنفلوآنزا در گردش خون بود که می تواند خطر مبتلاشدن به کووید -۱۹ را نیز کم کند. در خیلی از کشورها، ازجمله ایالات متحده، این واکسن، نوع اصلی واکسن آنفلوآنزاست که سالانه مورداستفاده قرار می گیرد.
ایده اصلی این است که بعضی از واکسن ها نه فقط می توانند قسمت هایی از سیستم ایمنی بدن را که بمنظور شناسایی یک میکروب خاص طراحی شده اند، شناسایی کنند بلکه بعنوان سیستم ایمنی تطبیقی نیز شناخته می شوند و بطور موقت اثربخشی سیستم ایمنی ذاتی ما را نیز تقویت می کنند. سیستم ایمنی ذاتی از یک سلاح گسترده برای دفع انواع میکروب های مهاجم استفاده می نماید و آنرا به یکی از نخستین خطوط دفاعی بدن در مقابل تهدیدهای میکروبی ناآشنا تبدیل می کند. تصور می شود که یک واکسن می تواند برای مدت کوتاهی سیستم ایمنی ذاتی را هوشیارتر و آماده نگه دارد تا در مقابل میکروب ها از بدن دفاع و آنها را متوقف نماید. دانشمندان این تقویت نظری را "مصونیت آموزش دیده" می نامند.
دانشمندان در تحقیقات آزمایشگاهی دریافتند، بنظر می رسد سلول های ایمنی انسانی که در ابتدا در معرض واکسن آنفلوآنزا قرارگرفته اند، برای واکنش به کروناویروس و درنتیجه کووید-۱۹ نیز آموزش می بینند. در بیمارستان های هلند مشخص شد کارکنان بیمارستان هایی که با واکسن آنفلوانزای زمستان گذشته واکسینه شده اند، در مقایسه با کارکنانی که واکسینه نشده اند در معرض خطر کمتری در مبتلاشدن به کووید-۱۹ قرار دارند.
دانشمندان اظهار کردند: "درنتیجه، یک واکسن آنفلوآنزا غیرفعال چهار ظرفیتی می تواند پاسخ های ایمنی آموزش دیده در مقابل سارس-کوو-۲ (SARS-CoV-۲) را تحریک کند و ممکنست منجر به محافظت نسبی در مقابل کووید-۱۹ شود".


نتایج هنوز تایید نشده است به این معنا که باید بااحتیاط بیشتری به آن توجه گردد. بااینکه دانشمندان این مطالعه دو دلیل برای نتیجه گیری خود عرضه کرده اند، اما هیچ یک از این دو دلیل واضح نیست که واکسن آنفلوآنزا از ما در مقابل کووید-۱۹ نیز محافظت کند. توضیحات احتمالی دیگری نیز وجود دارد که چرا کارکنان بیمارستان هلند با تزریق واکسن آنفلوآنزا کمتر به کووید-۱۹ مبتلا شدند. ممکنست این کارکنان احتیاط بیشتری کردند، چون خاصیت شخصیتی فرد واکسینه شده نیز مهمست و ممکنست آنان از قرار گرفتن در مکان هایی با انتشار بیشتر ویروس کووید-۱۹ خودداری کردند.
این نخستین مطالعه نیست که شواهدی در مورد کارایی واکسن های موجود نشان داده است که می توانند بطور مدلول داری از افراد در مقابل کووید-۱۹ محافظت کنند؛ اما همه داده ها دلگرم کننده نبوده و بعضی از کارشناسان همچنان نسبت به این نظریه تردید دارند مانند مطالعات انجام شده بر روی واکسن سل، ممکنست اثر ایمنی آموزش دیده ایجادشده توسط واکسن BCG همچنان وجود داشته باشد اما نه به مدت طولانی، همین طور این یافته ها بیان می کنند که این نظریه چیز مطمئنی نیست. حتی اگر مصونیت آموزش دیده واقعی باشد، مطمئنا محافظت کاملی در مقابل بیماری همه گیر ایجاد نمی کند.
دانشمندان در حال انجام آزمایش های بالینی هستند تا دریابند آیا واکسن BCG و سایر موارد می توانند محافظت کوتاه مدت در مقابل کووید-۱۹ ایجاد کنند یا خیر، آزمایش هایی که امیدواریم پاسخ روشنی به ما بدهد. درعین حال، واکسیناسیون آنفلوآنزا یکی از مفیدترین کارهایی است که می توانید زمستان امسال برای خود و جامعه انجام دهید. اگر مشخص شود که خطر کووید-۱۹ را نیز می کاهد که بهتر نیز است.1399/08/07
23:28:37
5.0 / 5
1088
تگهای احیانا واكسن آنفلوآنزا در مقابل كرونا نیز محافظت ایجاد خواهدنمود: آزمایش , آموزش , تحقیقات , سایت
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
بیست و یکم