برندگان نوبل پزشكی ۲۰۲۰ عرضه شدند

برندگان نوبل پزشكی ۲۰۲۰ عرضه شدند

به گزارش بیست و یكم جایزه نوبل پزشكی سال جاری، به ˮهاروی جی آلترˮ، مایكل هوتونˮ و ˮچارلز رایسˮ برای كشف ویروس هپاتیت سی اهدا شد.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا، اهدای این جایزه، به پاس پژوهش های آنها در زمینه کشف ویروس هپاتیت C صورت گرفت. یافته های این دانشمندان در مبارزه با هپاتیتی که از خون منتقل می شود و یک مشکل بزرگ برای بهداشت جهانی محسوب می شود، نقش موثری دارد.
هپاتیت C، به بروز سیروز و سرطان کبد در مردم ساکن سراسر جهان منجر می شود. بررسی های این دانشمندان در مقابله با این بیماری، سهم تعیین کننده ای داشته است چونکه یافته های پژوهشی آنها، به شناسایی ویروس هپاتیت C ختم شد.
کشف ویروس هپاتیت C توانست دلیل بروز نوع حاد هپاتیت را نشان دهد و به عرضه آزمایش های خون و داروهای جدیدی ختم شود که جان میلیون ها نفر را نجات می دهند.
شناسایی این ویروس، از اولویت بالایی برخوردار بود. باآنکه دانشمندان همه روش های شکار ویروس را به کار گرفتند اما به سبب فرار ویروس از ایزوله شدن، بررسی آن بیش از یک دهه زمان برد. هوتون تصمیم گرفت به ایزوله کردن توالی ژنتیکی ویروس بپردازد. بنا بر این به اتفاق همکارانش، مجموعه ای شامل بخش هایی از DNA را گردآوری کردند که از خون یک شامپانزه مبتلا به هپاتیت به دست آمده بود. بیشتر این نمونه ها، از ژنوم شامپانزه به دست آمده بودند اما نظر پژوهشگران این بود که ممکنست بعضی از آنها به یک ویروس ناشناخته تعلق داشته باشند.
پژوهش های بیشتر، حضور یک ویروس جدید را نشان داد که هپاتیت C نام گرفت. حضور پادتن ها در خون بیماران مبتلا به هپاتیت مزمن، ویروس را بعنوان یک عامل گمشده تایید نمود. کشف این ویروس، بخش گمشده و مهم پازل پژوهشی دانشمندان بود.
سوالی که برای دانشمندان پیش آمد، این بود که آیا این ویروس جدید می تواند به تنهایی، عامل هپاتیت باشد یا خیر. آنها برای پاسخ به سوال خود باید به بررسی این مساله می پرداختند که آیا ویروس می تواند تکثیر شود و عامل بیماری باشد. چارلز رایس و گروهش در پژوهش های خود، به ناحیه ای در ژنوم ویروس هپاتیت C برخوردند که قبل از آن شناسایی نشده بود و به نظر می رسید که نقش مهمی در تکثیر ویروس دارد.
رایس، تغییرات ژنتیکی را در نمونه های ایزوله شده ویروس مشاهده کرد و این فرضیه را عرضه داد که ممکنست بعضی از این تغییرات، مانع تکثیر ویروس شوند. او با بهره گیری از مهندسی ژنتیک، گونه ای از آر. ان. ای ویروس هپاتیت C را تولید کرد که قسمت جدیدی از ژنوم ویروس را در بر داشتند. هنگامی که پژوهشگران این آر. ان. ای را به کبد شامپانزه تزریق کردند، ویروس را در خون تشخیص دادند و تغییراتی مشابه آنچه در انسان های مبتلا به نوع مزمن این بیماری رخ می دهد را مشاهده نمودند. این نتایج نشان داد که ویروس هپاتیت C به تنهایی می تواند عامل بیماری باشد.

برندگان نوبل پزشکی سال جاری چه سوابقی دارند؟
"هاروی جی آلتر" در سال ۱۹۳۵ در نیویورک به دنیا آمد. او مدرک پزشکی خودرا از "دانشگاه راچستر"(University of Rochester) دریافت کرد. در سال ۱۹۶۱، به "موسسه ملی سلامت"(NIH) پیوست و در "دانشگاه جورج تاون"(Georgetown University) آمریکا هم به فعالیت پرداخت. آلتر در سال ۱۹۶۹ به موسسه ملی سلامت بازگشت تا کار خودرا بعنوان پژوهشگر ادامه دهد.
"مایکل هوتون" در انگلستان متولد شد و مدرک دکتری خودرا در سال ۱۹۷۷ از "دانشگاه کینگز لندن" (KCL) دریافت کرد. وی در سال ۲۰۱۰، در "دانشگاه آلبرتا"(University of Alberta) مشغول به فعالیت شد و هم اکنون، رئیس بخش پژوهش های ویروس شناسی و استاد ویروس شناسی این دانشگاه است.
چارلز رایس در سال ۱۹۵۲ در شهر ساکرامنتو در آمریکا به دنیا آمد و در سال ۱۹۸۱، مدرک دکتری خودرا از "موسسه فناوری کالیفرنیا"(CalTech) دریافت کرد. رایس در سال ۱۹۸۶، گروه پژوهشی خودرا در دانشکده پزشکی "دانشگاه واشنگتن"(Washington University) تشکیل داد و در سال ۱۹۹۵، به درجه استاد تمام رسید. وی از سال ۲۰۰۱ تاکنون، استاد "دانشگاه راکفلر"(Rockefeller University) بوده است.
منبع:

1399/07/15
23:00:02
5.0 / 5
1241
تگهای برندگان نوبل پزشكی ۲۰۲۰ عرضه شدند: آزمایش , پژوهش , تولید , دانشگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم