دستاورد برندگان نوبل پزشكی 2020 دقیقا چه بوده است؟

دستاورد برندگان نوبل پزشكی 2020 دقیقا چه بوده است؟

بیست و یكم: جایزه نوبل پزشكی امسال، به ˮهاروی جی آلترˮ، مایكل هوتونˮ و ˮچارلز رایسˮ برای كشف ویروس هپاتیت سی اهدا شد.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا، هپاتیت سی (Hepatitis C) نوعی عفونت است که عمدتاً کبد را تحت تأثیر قرار می دهد. ویروس هپاتیت سی(HCV) علت این بیماری است هپاتیت سی اغلب هیچ علائمی ندارد، اما عفونت مزمن سبب زخم شدن کبد می شود و بعد از چند سال به سیروز کبد می انجامد. در بعضی موارد، افراد مبتلا به سیروز کبد همین طور دارای نارسایی کبد، سرطان کبد، یا عروق بسیار متورم مری و معده می باشند که این مورد آخر می تواند به خون ریزی تا حد مرگ منجر شود. این دانشمندان نقش تعیین کننده ای در مبارزه مقابل هپاتیت، یکی از اشکالات مهم جسمی که موجب سیروز یا سرطان کبدی در مردم سراسر جهان می شود، داشته اند.
بنیاد نوبل در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: برای نخستین بار در تاریخ، ویروس هپاتیت C حالا قابل درمان است. برندگان نوبل پزشکی امسال با کشف خود توانستند دلیل این مبتلاشدن به هپاتیت C مزمن را نشان دهند که این امر توسعه آزمایش خون و داروهای جدیدی را که می تواند جان میلیونها نفر را نجات دهد، ممکن می کند.
هاروی آلتر از برندگان نوبل پزشکی امسال بعد از شنیدن جایزه نوبل اظهار داشت: دیدن اینکه خیلی از مردم درمان می شوند حیرت آور است.


چارلز ام. رایس یکی از برندگان نوبل پزشکی امسال شواهد نهایی را ارائه داد که نشان میدهد ویروس هپاتیت C به تنهایی می تواند موجب هپاتیت شود.
مطالعات روشمند هپاتیت در رابطه با انتقال خون توسط هاروی آلتر یکی از برندگان نوبل پزشکی ۲۰۲۰ نشان داد که یک ویروس ناشناخته یکی از علل شایع هپاتیت مزمن است.
مایکل هوتون یکی از برندگان نوبل پزشکی ۲۰۲۰ نیز از یک استراتژی آزمایش نشده برای جداسازی ژنوم ویروس جدیدی که ویروس هپاتیت C نام داشت بهره برد.


منبع:

1399/07/15
11:35:33
5.0 / 5
1288
تگهای دستاورد برندگان نوبل پزشكی 2020 دقیقا چه بوده است؟: آزمایش , كاربر
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
بیست و یکم