كووید-۱۹ می تواند در فضاهای بسته از طریق هوا منتقل شود

كووید-۱۹ می تواند در فضاهای بسته از طریق هوا منتقل شود

به گزارش بیست و یكم پژوهشگران آمریكایی در بررسی جدیدی دریافتند كه احتمال انتقال كووید-۱۹ از طریق هوا در فضای بسته، بالا است و مردم باید حتما در این فضاها از ماسك استفاده كنند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از تایمزآوایندیا، پژوهش جدیدی که در "دانشگاه جورجیا"(UGA) انجام شده است، شواهد جدیدی را در مورد انتقال کووید-۱۹ از طریق هوا در فضاهای بسته نشان داده است.
پژوهشگران در این پروژه توانستند شیوع کووید-۱۹ در جامعه را به این احتمال مرتبط سازند که شاید ویروس به واسطه سیستم تهویه اتوبوس بتواند از شخص بیمار به سایر مسافران منتقل شود.
"یه شن"(Ye Shen)، استادیار همه گیرشناسی دانشگاه جورجیا و نویسنده ارشد این پروژه اظهار داشت: مدت ها است که احتمال انتقال کروناویروس از طریق هوا مطرح گردیده است اما شواهد تجربی محدودی در مورد آن وجود دارد. پژوهش ما، شواهدی در خصوص انتقال کروناویروس از طریق هوا را عرضه می دهد.
وی ادامه داد: این باور به طور گسترده وجود داشت که تماس نزدیک با قطرات تنفسی، دلیل اصلی انتقال کووید-۱۹ است اما فاصله گذاری اجتماعی و شست و شوی دست ها نتوانسته به صورت موثر از انتقال آن پیشگیری کند و تعداد مبتلایان افزایش یافته است.
شن و همکارانش، با پژوهشگران حوزه همه گیرشناسی دو مرکز کنترل و پیشگیری بیماری در چین همکاری کردند تا مبتلا شدن را بعد از برگزاری یک مراسم بزرگ در استان چجیانگ که در فضای باز برگزار شده بود، ردیابی کنند. شرکت کنندگان در این مراسم، سوار دو اتوبوس شدند و بدین ترتیب امکان یک آزمایش منحصر به فرد را برای پژوهشگران فراهم کردند.
"چانگوی لی"(Changwei Li)، استادیار همه گیرشناسی و از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: در هر دو اتوبوس، شیشه ها بالا بود و تهویه کار می کرد اما یکی از اتوبوس ها، حامل فردی مبتلا به کروناویروس بود.
بررسی ها نشان داد بیشتر افرادی که بعدا به کروناویروس مبتلا شدند، سوار همان اتوبوس بودند که حامل فرد بیمار بود. حتی هنگامی که مسافران دو اتوبوس در مراسم در کنار یکدیگر قرار گرفتند، تعداد مبتلایان بسیار کمتر بود و این نشان داده است که اتوبوس، نقطه اصلی انتقال بوده است.
پژوهشگران دریافتند بعضی از مسافران که بعدا نشانه های مبتلا شدن به کووید-۱۹ را نشان دادند، نزدیک به مسافر بیمار ننشسته بودند.
یافته های این پژوهش نشان می دهند که احیانا کروناویروس می تواند به واسطه ذرات هوایی که در فضای بسته جریان دارند، منتقل شود و با سرد شدن هوا این احتمال افزایش می یابد. پژوهشگران امیدوارند که این پژوهش مردم را وادار کند تا حتما در مکان های عمومی به خصوص فضاهای داخلی ماسک بزنند.
شن اظهار داشت: درک راه های انتقال کووید-۱۹ برای مهار همه گیری این بیماری، مهم است؛ ازاین رو باید راهبردهای موثری برای پیشگیری ابداع شوند که همه راه های انتقال را هدف قرار می دهند. یافته های ما از ایده ماسک زدن در فضاهای بسته با تهویه ضعیف، پشتیبانی می کند.
این پژوهش، در مجله "JAMA Internal Medicine" به چاپ رسید.
منبع:

1399/07/09
21:21:18
5.0 / 5
1224
تگهای كووید-۱۹ می تواند در فضاهای بسته از طریق هوا منتقل شود: آزمایش , ابداع , پژوهش , دانشگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم