توسعه كیت برای تشخیص كووید-۱۹ در ۹۰ دقیقه

توسعه كیت برای تشخیص كووید-۱۹ در ۹۰ دقیقه

از زمان ظهور كروناویروس جدید(كروناویروس سندرم حاد تنفسی 2) دانشمندان و پزشكان همه خواهان توسعه آزمایش تشخیصی سریع تر هستند. حال پژوهشگران كالج سلطنتی لندن در مطالعه اخیرشان از توسعه دستگاهی آگاهی داده اند كه می تواند فقط در 90 دقیقه نتایج آزمایش را نشان دهد.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از تکنولوژی نتورکس، طبق مقاله جدید انتشار یافته در مجله "The Lancet Microbe" کیت جدید آزمایش که "CovidNudge" نام دارد بسیار دقیق است و نتایج آن همانند نتایج آزمایش هایی است که در آزمایشگاه برای تشخیص کووید-۱۹ انجام می شود اما برخلاف آنها که نتایج بعد از چند روز مشخص می شود، نتایج تحلیل شده توسط این دستگاه تنها بعد از ۹۰ دقیقه نشان داده می شوند. آزمایش دستگاه "CovidNudge" در ماه آوریل شروع شد.
دستگاه "CovidNudge" یک پلت فرم قابل حمل مبتنی بر واکنش زنجیره ای پلیمراز است که از دو دستگاه تشکیل شده است که یک بخش آن یک ظرف ۴۰ گرمی آبی به نام کارتریج دی. ان. ای (DnaCartridge) است و سواب بینی و گلو که از بیمار گرفته می شود مستقیماً وارد این قسمت می شود. آماده سازی نمونه در این کارتریج کاملاً خودکار است. سپس این کارتریج به واحد پردازش به نام "NudgeBox" وارد می شود که پنج کیلوگرم وزن و تقریباً به اندازه جعبه کفش است. این شامل تمام تجهیزات تست مورد نیاز برای اجرای آزمایش واکنش زنجیره ای پلیمراز رونویسی معکوس (Reverse transcription polymerase chain reaction) در زمان حال است.
واکنش زنجیره ای پلیمراز رونویسی معکوس یک روش آزمایشگاهی زیست شناسی مولکولی بر پایه رونوشت معکوس آر. ان. ای به دی. ان. ای مکمل و تکثیر دی ان ای هدف توسط واکنش زنجیره ای پلیمراز (PCR) است. از این روش در درجه اول برای اندازه گیری مقدار آران ای خاصی استفاده می شود. این روش با نظارت بر واکنش تکثیر با بهره گیری از فلورسانس در واکنش زنجیره ای پلیمراز کمی به دست می آید. ترکیب واکنش زنجیره ای پلیمراز رونویسی معکوس و بی درنگ بطور معمول برای تجزیه و تحلیل بیان ژن و تعیین مقدار آران ای ویروسی در محیط های تحقیقاتی و بالینی مورد استفاده قرار می گیرند. پژوهشگران اعلام کردند دقت و حساسیت کلی دستگاه مذکورکلی ۹۴ درصد است.
استارت آپ"DNANudge" که توسط پژوهشگران کالج سلطنتی لندن به وجود آمده موفق به توسعه این دستگاه شده است.1399/06/29
14:48:03
5.0 / 5
1349
تگهای توسعه كیت برای تشخیص كووید-۱۹ در ۹۰ دقیقه: آزمایش , پژوهش , تحقیقات , تكنولوژی
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بیست و یکم