مولكول های مصنوعی مغز موش را ترمیم كردند

مولكول های مصنوعی مغز موش را ترمیم كردند

بیست و یكم: پژوهشگران برای نخستین بار با بهره گیری از مولكول های مصنوعی موفق به احیای قسمتی از كاركردهای مغز یك موش شدند كه در اثر بیماری و جراحت از كار افتاده بود.به گزارش بیست و یکم به نقل از نیواطلس، مغز متشکل از شبکه ای پیچیده از گره های عصبی و ارتباطات مختلف است. در بعضی موارد اختلالات عصبی ناشی از بیماری، تصادف، جراحت و غیره سبب از دست رفتن برخی قابلیت های مغز می شود. پژوهشگران انگلیسی، ژاپنی و آلمانی با همکاری یکدیگر موفق به تولید مولکولی مصنوعی شدند که می تواند برخی کارکردهای از دست رفته مغز را احیا کند.
آزمایش هایی که دراین زمینه پس از کشت سلول های حاوی مولکول های مصنوعی در مغز یک موش صورت گرفته، نشان میدهد استفاده از این روش نوین درمانی به ترمیم جراحت ها و کاسته شدن از اثرات مخرب برخی بیماری ها نیز کمک کرده است.
یکی از مهم ترین لطمه هایی که بدین شیوه تا حدی قابل درمان است، لطمه های مربوط به ستون فقرات است. این لطمه ها انتقال سیگنال های مغزی از مغز به شبکه عصبی و عضلات را ناممکن می کند. همین طور می توان بدین شیوه جلوی گسترش بیماری آلزایمر را نیز گرفت برای اینکه این بیماری با اختلال در ارتباطات شبکه های عصبی مغز شروع می شود و نتیجه آن از دست رفتن حافظه است.
برای تولید مولکول های مصنوعی کاهش دهنده مشکلات مغز از گروهی از پروتئین ها با خاصیت های مختلف استفاده شده که می توانند شبکه های عصبی و گره های آنها را تا حدی احیا و بازسازی کنند.
مولکول مصنوعی که به این شیوه تولید شده CPTX نام دارد و در بررسی های آزمایشگاهی نیز عملکرد خوبی داشته است. انتظار می رود در آینده بتوان بدین شیوه برای بازسازی بخش های لطمه دیده مغز انسان نیز اقدام نمود.


منبع:

1399/06/26
13:54:19
5.0 / 5
1778
تگهای مولكول های مصنوعی مغز موش را ترمیم كردند: آزمایش , پژوهش , تولید , حافظه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
بیست و یکم