تولید چرم از قارچ!

تولید چرم از قارچ!

نتایج پژوهش پژوهشگران نشان میدهد كه ساخت تولید كیف، كفش و لباس از قارچ می تواند یك جایگزین دوستدار محیط زیست برای چرم سنتی باشد.


به گزارش بیست و یکم به نقل از نیواطلس، محققان می گویند که می توان قارچ ها را تحت فشار قرار داد و از راه شیمیایی فرآوری کرد تا برای رقابت با چرم، ماده ای کاملا محکم ساخت.
چرم های سنتی و گزینه های جایگزین آن معمولا از حیوانات و پلیمرهای مصنوعی به دست می آیند.
اما تولید چرم مانند سایر صنایع وابسته به دام، برای محیط زیست بد است چون که به زمین و منابع زیاد نیاز دارد و گازهای گلخانه ای مانند کربن دی اکسید تولید می کند.
"الکساندر بیسمارک"(Alexander Bismarck) از دانشگاه وین اظهار داشت: اینجاست که موادی مانند قارچ ها نقش پررنگ تری پیدا می کنند که کربن دی اکسید تولید نمی کند و همینطور قابل تجزیه است.
محققان این دانشگاه اعلام نمودند که می توان از راه قارچ ها با بازیافت محصولات جانبی کم هزینه کشاورزی و جنگلداری، موادی مانند خاک اره تولید کرد.
این ماده بعنوان خوراکی برای رشد میسلیوم که توده ای از نخ های قارچی کشیده شده است، عمل می کند. در نتیجه طی دو هفته می توان توده قارچی را برداشت کرد.
بیسمارک ادامه داد، در نتیجه، این ورقه های زیست توده قارچی مانند چرم به نظر می رسند و از نظر مواد و خواص لمسی با چرم قابل مقایسه است.
نخستین شرکت های زیست فناوری در حال بازاریابی مواد به دست آمده قارچ هستند و محققان برای عایق بندی از قارچ دکمه ای سفید موادی مانند کاغذ و فوم ساختند.
محققان پروژه معتقدند، قارچ ها بعنوان ماده اولیه ای برای جایگزینی با چرم گاوی و مصنوعی، یک گزینه مناسب از نظر اجتماعی، ارزان و دوستدار محیط زیست است که می تواند مورد توجه ویژه مصرف کنندگان و شرکت های پایدار و همینطور وگان ها باشد.
پیشرفت های قابل توجه در این فناوری و تعداد فزاینده شرکت هایی که در حال تولید گزینه های چرمی مبتنی بر زیست توده هستند، نشان داده است که این ماده جدید نقش قابل توجهی در آینده پارچه های دوستدار محیط زیست دارد.
در همین حال، گزینه های پلاستیکی از سوخت های فسیلی ساخته می شوند و زیست تخریب پذیر نیستند.
بیسمارک افزود، ما فکر می نماییم که چرم مصنوعی که گاهی اوقات به آن "چرم وگان" گفته می شود برای محیط زیست بهتر است.1399/06/20
22:43:30
5.0 / 5
1614
تگهای تولید چرم از قارچ!: بازی , پژوهش , تولید , دانشگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم