تشخیص رویا دیدن افراد امكان پذیر شد

تشخیص رویا دیدن افراد امكان پذیر شد

به گزارش بیست و یكم محققان موفق به كشف یك سیگنال مغزی شده اند كه به تنهایی نشانگر رویا دیدن توسط فرد است.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، مغز به اندازه عملکرد اسرارآمیز خواب و رویا دیدن پیچیده است و نمی توان به آسانی تشخیص داد که مغز در حالت خواب، در حال رویا دیدن است یا نه.
حالا محققان در حرکت تند چشم در خواب یک سیگنال مغزی را شناسایی کرده اند که می گوید آیا فرد در حال خواب دیدن است یا خیر.
خواب همراه با حرکات سریع چشم(REM) یکی از مراحل خواب در پستانداران است که در آن بدن در حالت خواب عمیق به سر می برد ولی واکنش مغز در حالت بیداری است.
طی خوابِ REM، حرکات بسیار سریع چشم با دوره های ۱۰ تا ۲۰ ثانیه ای به وجود می آید، ضربان قلب تندتر می شود و میزان سوخت و ساز مغز به حد زمان بیداری می رسد. افزون بر این، در خلال خواب REM آدم حدودا به صورت کامل فلج می شود و تنها قلب، دیافراگم، ماهیچه های چشم و ماهیچه های صاف مثل ماهیچه های روده ها و رگ های خونی فعال می مانند.
در مقابل، در طول خواب غیر REM حرکات چشم به کلی متوقف می شود، تنفس و ضربان قلب به میزان قابل ملاحظه ای کاسته می شود، ماهیچه ها آرمیده می شوند و میزان سوخت و ساز مغز در مقایسه با دوره بیداری بین ۲۵ تا ۳۰ درصد کاسته می شود. خلاصه اینکه مشخصه اصلی خواب غیر REM وجود مغزی غیرفعال در بدنی بسیار آرمیده است و خصوصیت عمده خواب REM وجود مغزی کاملاً بیدار در بدنی کم و بیش فلج است.
این دو نوع خواب، به همان اندازه که با بیداری تفاوت دارند از یکدیگر هم متفاوت هستند. حتی بعضی پژوهشگران، مرحله ی REM را به هیچ وجه خواب به حساب نمی آورند، بلکه آنرا در کنار بیداری و خواب غیر REM، حالت سوم هستی می دانند.
حالا دانشمندان دانشگاه "کالیفرنیا برکلی" سیگنالی را از فعالیت مغز شناسایی کرده اند که مرحله خواب دیدن را از بیداری متمایز می کند. مرحله خواب دیدن یا رویابینی شبیه به یک مغز بیدار است که تشخیص را با استفاده از داده های الکتروانسفالوگرام یا نوار مغزی(EEG) دشوار می کند.
نوار مغزی تنها می تواند نشان دهد که فرد بیدار است، در خواب عمیق به سر می برد یا در خواب REM است. با این وجود برای تشخیص مرحله رویابینی در خواب REM کافی نیست و به بررسی حرکت تند چشم و انقباض ماهیچه ها توسط پزشک نیاز است.
ما اغلب رویاهای خویش را در مرحله خواب REM می بینیم، در حالیکه برخی رویاها امکان دارد در مرحله غیر REM اتفاق بیفتد. با این وجود، اطلاعات نوار مغزی می توانند در اثر نویز موجود در مغز در هنگام خواب REM مبتلا به اختلال شوند و فعالیت الکتریکی را مانند حالت بیداری مغز تصور کنند.
"جینا لندنر" نویسنده این مطالعه اظهار داشت: این فعالیت در پس زمینه وجود دارد که ریتمیک نیست و ما مدت ها است که از آن غافل شده ایم. گاهی اوقات به آن نویز گفته می شود، اما نویز نیست، بلکه اطلاعات زیادی را در مورد سطح برانگیختگی در اختیار دارد و با استفاده از آن و تنها نگاه به نوار مغزی می توان خواب REM را از بیداری متمایز کرد و تشخیص داد.
این مطالعه با هدف نظارت بر افراد بیهوش شده هنگام عمل جراحی و درک تفاوت های ناخودآگاه بین خواب غیر طبیعی و طبیعی انجام شد.
"لندنر" می گوید: بیهوشی می تواند عوارض جانبی داشته باشد. اگر کمی درمورد چگونگی همپوشانی آن بیاموزیم -شاید بیهوشی برخی مسیرهای خواب را ببندد- امکان دارد در دراز مدت بتوانیم بیهوشی را بهبود بخشیم.
حالا نظارت بر افرادی که در حالت اغما به سر می برند، آسان تر می شود.
"رابرت نایت" از محققان این مطالعه افزود: این یافته می تواند بعنوان مثال کسی را که در حالت آگاهی و هوشیاری قرار دارد اما قادر به حرکت نیست، تشخیص دهد.
این مطالعه در مجله eLife انتشار یافته است.
منبع:

1399/05/21
14:12:18
5.0 / 5
1688
تگهای تشخیص رویا دیدن افراد امكان پذیر شد: پژوهش , دانشگاه , محقق
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم