تغییر در سیگنال دهی كانال كلسیم می تواند عامل بروز اوتیسم باشد

تغییر در سیگنال دهی كانال كلسیم می تواند عامل بروز اوتیسم باشد

بیست و یكم: پژوهش هایی كه بتازگی انجام شده اند، نشان می دهند كه تغییرات پیش آمده در سیگنال دهی كانال كلسیم می تواند به بروز بیماری هایی مانند اوتیسم منجر شود.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، اوتیسم اختلالی است که از اوایل رشد شروع می شود و ارتباط اجتماعی نامنظم، خاصیت بارز آن است.
یکی از انواع خاص اوتیسم، "سندروم تیموتی"(Timothy syndrome) است که با جهش در یکی از کانال های کلسیم هم راه است.
دو نوع جهش تیموتی وجود دارند که در کانال کلسیم موسوم به "Cav1.2" رخ می دهند. این جهش ها معمولا تنظیم بار کلسیم را در هم می ریزند و به مشکلاتی مانند بیماری عروق کرونر و آریتمی قلب منجر می شوند.
پژوهشگران اعتقاد دارند که Cav1.2 و کانال های متفاوت کلسیم، فعالیت ژن هایی را برمی انگیزند که برای فرآیندهای بلندمدت ضروری هستند. بروز جهش در این کانال ها می تواند به بروز مشکلات عصبی، شناختی و روانی و همین طور بیماری هایی مانند اسکیزوفرنی، اختلال دو قطبی و اوتیسم منجر شود.
پژوهش ها نشان می دهند که جهش در کانال Cav1.2 می تواند به فعال شدن ژن هایی منجر شود که عامل بروز بیماری هایی مانند اوتیسم هستند.
هنوز باید پژوهش های بیشتری انجام شوند تا ثابت کنند که فعالیت کنترل نشده ژن ها، مکانیسمی است که کانال های جهش یافته کلسیم بواسطه آن، خطر بروز بیماری هایی مانند اوتیسم را در انسان می افزایند.
این پژوهش، در مجله "Progress in Neurobiology" به چاپ رسید.
منبع:

1399/05/14
22:55:48
5.0 / 5
1662
تگهای تغییر در سیگنال دهی كانال كلسیم می تواند عامل بروز اوتیسم باشد: پژوهش
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
بیست و یکم