با تلاش پژوهشگران آمریكایی صورت می گیرد

بررسی تأثیر گونه های متفاوت باكتری در درمان عفونت روده

بررسی تأثیر گونه های متفاوت باكتری در درمان عفونت روده

به گزارش بیست و یكم پژوهشگران آمریكایی در بررسی جدید خود، به ارزیابی تأثیر بعضی از گونه های باكتری در درمان عفونت روده پرداختند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، شاید کمتر به این مورد فکر نماییم اما روده ما، سکونتگاه اکوسیستم پیچیده ای از ریزارگانیسم هایی است که نقش مهمی در عملکرد ما دارند. این سیستم، بسیار پیچیده است و یک تغییر کوچک در آن می تواند به تغییر بزرگی در میکروبیوم روده منجر شود و نتایج جدی به همراه داشته باشد.
مصرف آنتی بیوتیک می تواند چندین گونه از باکتری ها را پاک کند و به اختلال این سیستم پیچیده منجر شود. "کلوستریدیوم سخت"(Clostridioides difficile)، یکی از باکتری هایی است که در میکروبتای یک روده مبتلا به اختلال سکونت دارد. "پیوند میکروبیوتای مدفوع"(FMT)، یک درمان موفقیت آمیز برای درمان عفونت ناشی از کلوستریدیوم سخت مورد استفاده قرار می گیرد.
پژوهشگران "بیمارستان بریگام و زنان"(BWH) در بررسی جدیدی، به ارزیابی تأثیر پویایی گونه های باکتری بر موفقیت درمان عفونت ناشی از کلوستریدیوم سخت با روش پیوند میکروبیوتای مدفوع پرداختند. آنها الگوریتمی را طراحی کردند تا به طراحی نوشیدنی های پروبیوتیک برای بیمارانی بپردازند که میکروبیوم روده آنها ناسالم می باشد.
"یانگ یو لیو"(Yang-Yu Liu)، استادیار بخش پزشکی بیمارستان بریگام اظهار داشت: طراحی یک نوشیدنی پروبیوتیک، موضوعی چالش برانگیز است. همه گونه های باکتری موجود در نوشیدنی، با یک شبکه پیچیده در تعامل قرار دارند. هنگامی که ما به بررسی یکی از گونه هایی می پردازیم که رشد کلوستریدیوم سخت را مهار می کنند، باید مراقب باشیم که این گونه به واسطه ایجاد تعامل با گونه های دیگر، رشد باکتری را به صورت غیرمستقیم تقویت نکنند.
کلوستریدیوم سخت معمولا در یک روده سالم زندگی نمی کند و در روده ای پرورش می یابد که به واسطه مصرف آنتی بیوتیک صدمه دیده است. عفونت ناشی از این باکتری، با آنتی بیوتیک های استاندارد قابل درمان نیست و امکان عود کردن آن در بیماران وجود دارد. روش پیوند میکروبیوتای مدفوع ثابت کرده که می تواند ۸۰ درصد بیماران مبتلا به عفونت ناشی از این باکتری را که واکنشی نسبت به آنتی بیوتیک ها نشان نمی دهند، درمان کند.
پژوهشگران در این پروژه، یک جامعه میکروبی را مدل سازی کردند و سپس، به شبیه سازی روش پیوند میکروبیوتای مدفوع برای درمان عفونت پرداختند. آنها داده های به دست آمده از بررسی موش های آزمایشگاهی و بیماران را ارزیابی کردند تا به مدل سازی خود اعتبار بدهند.
این مدل، به پژوهشگران کمک کرد تا عوامل موثر در کارآیی روش پیوند میکروبیوتای مدفوع را پیشبینی کنند. آنها الگوریتمی هم ابداع کردند که به طراحی نوشیدنی های پروبیوتیک به صورت شخصی سازی شده کمک کرد تا بیماران مبتلا به این عفونت بهبود یابند. نوشیدنی های شخصی سازی شده، گونه هایی از باکتری را در بر داشتند که می توانند مهارکننده های موثری برای کلوستریدیوم سخت باشند و به بازگرداندن میکروبتای روده بیماران کمک کنند.
این پژوهش، در مجله "Nature Communications" به چاپ رسید.1399/05/13
11:46:27
5.0 / 5
1915
تگهای بررسی تأثیر گونه های متفاوت باكتری در درمان عفونت روده: آزمایش , ابداع , استاندارد , پژوهش
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم