اتمام 20امین روز قمری ماه نورد چین در نیمه پنهان ماه

اتمام 20امین روز قمری ماه نورد چین در نیمه پنهان ماه

بیست و یكم: فرودگر و كاوشگر قمری چین موسوم به ˮچانگ ای 4ˮ(Chang؛e 4) بیستمین روز قمری خودرا در نیمه پنهان ماه پشت سر گذاشت.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، فرودگر و ماه نورد چینی "چانگ ای ۴"(Chang'e ۴) وظایف علمی خویش را برای بیستمین روز قمری به پایان رساندند.
فرودگر "چانگ ای ۴" و ماه نورد "یوتو ۲"(Yutu ۲) فعالیتهای خویش را از ۱۴ ژوئیه بعد از طلوع آفتاب بر روی منطقه سکونت شان در دهانه "ون کارمن"(Von Kármán) در نیمه دور ماه از سر گرفتند. فرودگر در ۲۶ ژوئیه به حالت خاموشی رفت و ماه نورد نیز حدود ۱۰ ساعت زودتر به حالت خفته رفت.
طبق "برنامه اکتشافات قمری چین"(CLEP)، ماه نورد "یوتو ۲" سفر برنامه ریزی شده خویش را به شمال غربی فرودگر ادامه داد. این ماه نورد در طول یک روز قمری ۲۷.۶۴ متر را پیمود تا در مجموع به پیمایش ۴۹۰.۹ متری برسد.
طبق گفته مسؤلان برنامه اکتشافات قمری چین، تمام ابزارهای علمی "چانگ ای ۴" همچون یک مرتبه نجومی با فرکانس پایین در فرودگر و یک طیف سنج برای تجزیه و تحلیل ترکیب سطح ماه به خوبی کار می کنند.
به قول نشریه اطلاع رسانی چینی "فضای ما"، ماه نورد "یوتو ۲" در طول روز قمری قبلی (۱۴-۲۷ ژوئن) یک دهانه کوچک حاوی مواد نسبتاً بازتابنده در مرکز آنرا بررسی کرد. این احتمال وجود دارد شبیه به اکتشافی باشد که سال قبل توجهات زیادی را به خود جلب کرد و اخیراً توسط دانشمندان تأیید شد که به احتمال زیاد شیشه ذوب شده بوده است.
از داده های یکی دیگر از ابزار "یوتو ۲" که رادار نفوذپذیر به زیر سطح کره ماه است نیز برای ارائه نخستین نمای عمیق از زیر دهانه "ون کارمن" استفاده شد که در مقاله ای که در ۹ ژوئیه در مجله Nature Communications انتشار یافته، تشریح شده است.
این رادار در دو فرکانس ۶۰ مگاهرتز و ۵۰۰ مگاهرتز کار می کند و داده های با فرکانس بالاتر قبلی نشان از سه لایه مجزا در زیر سطح این منطقه تا عمق ۴۰ متری داشتند. حالا در مقاله جدید از داده های با فرکانس پایین تر استفاده شده است که نمای عمیق تر بین ۵۲ تا ۳۲۸ متر را نشان داده است.


یافته ها نشان داده است که بیرون ریزهای دفن شده که از اثرات برخورد اجرام آسمانی با سطح ماه و پدید آمدن دهانه های ماه شده اند، توسط حداقل چهار لایه جریان گدازه مجزا پوشانده شده اند. داده ها شواهد مستقیمی از چندین رخداد فوران گدازه دارند که احتمالاً در دوره "Imbrium" تقریباً بین ۳۸۵۰ تا ۳۲۰۰ میلیون سال پیش رخ داده است.
محققان از یافته ها و مقالات دیگر برای ایجاد یک تاریخچه احتمالی از دهانه "ون کارمن" استفاده می نمایند و می گویند این برخوردها امکان دارد قشرهای زیرسطحی خاصی بوجود آورده باشند.
حالا با به انتها رسیدن روز قمری در ماه و غروب خورشید، فرودگر و ماه نورد چینی ها که با نیروی خورشیدی کار می کنند، به خواب رفته اند و بین ۱۱ تا ۲۴ ساعت پس از طلوع مجدد آفتاب در نیمه پنهان ماه در ماه حاضر(اوت) از خواب بیدار خواهند شد تا ۲۱امین روز قمری و فعالیت خویش را شروع کنند.
این فضاپیماها حدودا هر ۱۴.۵ روز زمینی به علت عدم تابش نور خورشید و به منظور محافظت از آنها در مقابل سرمای شدید حاصل از نبود آفتاب، به خواب فرو می روند.
منبع:

1399/05/12
14:43:44
5.0 / 5
1975
تگهای اتمام 20امین روز قمری ماه نورد چین در نیمه پنهان ماه: فضاپیما , محقق
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم