تشخیص بموقع سرطان با كمك ساختارهای نانوستاره ای

تشخیص بموقع سرطان با كمك ساختارهای نانوستاره ای

بیست و یكم: پژوهشگران آمریكایی با مهندسی یك روش جدید، راهی را برای شناسایی سرطان در مراحل ابتدایی آن عرضه كرده اند كه در آن از ساختارهای نانو ستاره ای استفاده می شود.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از وب سایت رسمی دانشگاه دوک، پژوهشگران "دانشگاه دوک"(Duke University)، روشی را ابداع و مهندسی کرده اند که می تواند وجود میکرو آران ای ها را در آران ای استخراج شده از نمونه های بافت شناسایی کند. شاید بتوان از این روش جدید، برای شناسایی زیست نشانگرهای ابتدایی سرطان و بیماری های دیگر بهره برد تا دیگر نیازی به استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی پرهزینه ای نباشد که در فناوری های کنونی مورد استفاده قرار می گیرند و زمان زیادی را برای انجام دادن کار خود صرف می کنند.
"توآن وو دین"(Tuan Vo-Dinh)، استاد مهندسی پزشکی دانشگاه دوک و از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: تمرکز کلی پژوهش ما این است که بیماری ها را قبل از بروز نشانه های آنها شناسایی نماییم. برای این کار باید بررسی ها در سطح ژنومیک انجام شوند و زیست نشانگرهایی مانند میکرو آران ای مورد بررسی قرار بگیرند.
میکرو آران ای ها، مولکول های کوتاه آران ای هستند که به آران ای پیام رسان متصل می شوند و آنها را از رساندن دستورالعمل ها به سیستم تولید پروتئین بدن بازمی دارند. این کار می تواند به خاموشی بخش هایی از DNA منجر شود و یا بیان ژن هایی را تنظیم کند که عملکردهای بیولوژیکی خاصی را تغییر می دهند.
پژوهشگران به تدریج با کشف و درک تعداد بیشتری از این بسته های آزمایشی کوچک دریافته اند که خیلی از میکرو آران ای ها با تنظیم نادرست عملکردهای بیولوژیکی مرتبط هستند و می توانند به بروز بیماری های گوناگون از تومور مغزی گرفته تا آلزایمر منجر شوند. کشف این نتایج باعث شده که علاقه پژوهشگران به استفاده از میکرو آران ای بعنوان زیست نشانگر بیماری و اهداف درمانی افزایش یابد.
روش های قدیمی جهت بررسی میکرو آران ای ها، به فرآیندهایی مانند "PCR" و بررسی توالی آران ای نیاز دارند. بااینکه این آزمایش ها در خیلی از آزمایشگاه های مجهز مورد استفاده قرار می گیرند اما نمی توانند نتایج تشخیصی را به سرعت عرضه کنند. پژوهشگران دانشگاه دوک برای مرتفع ساختن این مشکل، تلاش کردند تا از نانوستاره های طلا استفاده کنند که با نقره آبکاری شده اند.
وو دین افزود: نانوستاره های طلا به خاطر شکل منحصر به فرد خود می توانند امواج الکترومغناطیسی را تقویت نمایند. این توانایی به نانوستاره های ما امکان می دهد تا سیگنال های واضحی در خصوص حضور میکرو آران ای ها ایجاد کنند.
پژوهشگران در یک آزمایش بالینی نشان دادند که نانوستاره ها می توانند نوع خاصی از میکرو آران ای را شناسایی کنند که با مراحل ابتدایی بروز سرطان مری در ارتباطست. برای شناسایی بیماری های دیگر، شاید لازم باشد که چندین میکرو آران ای دیگر مورد بررسی قرار بگیرند تا تشخیص بیماری با اطمینان بیشتری صورت گیرد.
وو دین اضافه کرد: موجب خوشی است که حالا می توانیم این فناوری را برای شناسایی سرطان از روی نمونه های خون به کار بگیریم. شناسایی زیست نشانگرهای در رابطه با سرطان در خون و قبل از پدید آمدن تومور، کار چالش براگیزی است اما ما امیدواریم که بتوانیم آنرا انجام دهیم.
این پژوهش، در مجله "Analyst" به چاپ رسید.
منبع:

1399/05/02
16:38:17
5.0 / 5
2345
تگهای تشخیص بموقع سرطان با كمك ساختارهای نانوستاره ای: آزمایش , ابداع , پژوهش , پیام رسان
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
بیست و یکم