با همكاری دانشمند ایرانی صورت گرفت

تبدیل پشه های ماده به پشه های نر با كمك یك ژن!

تبدیل پشه های ماده به پشه های نر با كمك یك ژن!

پژوهشگران آمریكایی با همكاری ˮآزاده آریانˮ، دانشمند ایرانی این دانشگاه توانستند پشه های ماده را با كمك یك ژن، به پشه های نر تبدیل كنند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، پژوهشگران "دانشگاه ایالتی و موسسه پلی تکنیک ویرجینیا" (Virginia Tech) با همکاری "آزاده آریان" (Azadeh Aryan)، دانشمند ایرانی این دانشگاه، در بررسی جدیدی نشان داده اند که یک ژن می تواند گونه ماده پشه موسوم به "آئدس ایجیپتی" (Aedes aegypti) را به گونه نر تبدیل کند. همین طور ژنی را شناسایی کرده اند که پشه های نر برای پرواز کردن، به آن نیاز دارند.
پشه های نر برخلاف پشه های ماده، توانایی گزیدن ندارند و نمی توانند پاتوژن ها را به انسان منتقل کنند.
پشه های ماده آئدس ایجیپتی برای تولید مثل به خون نیاز دارند و حامل پاتوژن هایی هستند که ویروس زیکا و تب دنگی را به انسان انتقال می دهند.
"ژیجیان تو" (Zhijian Tu)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ما در این پژوهش دریافتیم که تنها با قرار دادن ژن موسوم به "نیکس" (Nix) در پشه های ماده، می توانیم آنها را به پشه های نر تبدیل نماییم. این پژوهش می تواند پیامدهایی برای روش های کنترل پشه ها در آینده به همراه داشته باشد.
آزاده آریان، نویسنده ارشد این پژوهش اظهار داشت: ما ژن دیگری موسوم به "myo-sex" را نیز شناسایی کرده ایم که برای پرواز کردن پشه های نر لازم است.
آریان و همکارانش، چندین پشه را که یک کپی اضافه از ژن نیکس به آنها اضافه شده بود، مورد بررسی قرار دادند.
بااینکه پشه های ماده که ژن نیکس به آنها تزریق شده بود، به پشه های نر تبدیل شدند اما به خاطر نداشتن ژن myo-sex نمی توانستند پرواز کنند.
در هر حال، هنوز باید پژوهش های دیگری در مورد این مساله انجام شوند و آزمایش های بیشتری صورت بگیرند. "زاک آدلمن" (Zach Adelman)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: یکی از چالش های ما در تبدیل کردن پشه های ماده به پشه های نر، بخشیدن توانایی پرواز کردن به پشه ها با کمک هر دو ژن نیکس و myo-sex است.
این پژوهش، در مجله "Proceedings of the National Academy of Sciences" به چاپ رسید.1399/04/25
23:46:36
5.0 / 5
2087
تگهای تبدیل پشه های ماده به پشه های نر با كمك یك ژن!: آزمایش , پژوهش , تولید , دانشگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
بیست و یکم