در دانشگاه پنسیلوانیا ابداع شد

نانوذراتی كه سرطان را مهار می كنند

نانوذراتی كه سرطان را مهار می كنند

بیست و یكم: پژوهشگران ˮدانشگاه پنسیلوانیاˮ در بررسی جدیدی، نانوذراتی را ابداع نموده اند كه می توانند به مهار رشد سرطان كمك كنند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از نانومگزین، گروهی از پژوهشگران "دانشگاه پنسیلوانیا" (Penn State) در بررسی جدید خود دریافتند که شاید نوعی از نانوذرات منحصر به فرد بتوانند با مهار رشد تومور، به درمان سرطان کمک کنند.
این نانوذرات را "دنیل هایز" (Daniel Hayes)، استادیار مهندسی پزشکی دانشگاه پنسیلوانیا ابداع کرده است. نانوذراتی که هایز ابداع کرده، شیمی خاصی دارند که به مولکول های میکروآران ای امکان می دهد تا به آنها متصل شوند. میکروآران ای، مولکولی است که اگر با آران ای پیام رسان جفت شود، عملکرد آنرا متوقف می کند. این کار می تواند امکان ایجاد پروتئینی را که برای زنده ماندن سلول سرطانی لازم است، از آران ای پیام رسان بگیرد.
پژوهشگران در این پروژه، نانوذرات را با تزریق وریدی به سلول های سرطانی موش ها رساندند. بعد از رسیدن نانوذرات به محل سرطان، پژوهشگران از یک طول موج خاص نور استفاده کردند تا میکروآران ای را از نانوذرات جدا کنند. سپس میکروآران ای در سلول سرطانی با آران ای پیام رسان جفت شد و آران ای پیام رسان را از ساخت پروتئین بازداشت. بعد از همه این مراحل نهایتا سلول سرطانی از بین رفت.
"آدام گلیک" (Adam Glick)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: بجای استفاده از روش های متداول و رو به رو شدن با عوارض جانبی آن، می توان میکروآران ای را بواسطه قرار دادن آن در معرض نور، به قسمت خاصی از بافت بدن رساند.
هایز اظهار داشت: میکروآران ای می تواند اثرات متفاوتی بر بافت های گوناگون داشته باشد و به عوارض جانبی ناخواسته ای منجر شود. با فعال کردن میکروآران ای فقط در محل قرار گرفتن تومور، می توان این عوارض جانبی را کاهش و تاثیر درمان را افزایش داد.
پژوهشگران این روش را روی تومورهای پوست ۲۰ موش به کار گرفتند و از نانوذرات و تابش امواج نور استفاده کردند. تومورها بین ۲۴ تا ۴۸ ساعت، بطور کامل از بین رفتند و باردیگر رشد نکردند.
گلیک اضافه کرد: ما در نظر داریم تا این روش را بیشتر ارتقا بدهیم و از آن برای درمان تومور سرطان های دیگر نیز استفاده نماییم.
این پژوهش، در مجله "Biomaterials" به چاپ رسید.
منبع:

1399/04/23
20:26:27
5.0 / 5
2375
تگهای نانوذراتی كه سرطان را مهار می كنند: ابداع , پژوهش , پیام رسان , دانشگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم