ارتباط قند خون بالا با مرگ ناشی از كووید-19

ارتباط قند خون بالا با مرگ ناشی از كووید-19

بیست و یكم: نتایج تحقیقات جدید نشان میدهد كه احتمال مرگ و میر بیماران مبتلا به كووید- 19 كه سطح قند خون آنان بالا است 2 برابر بیشتر از افرادی با قند خون پایین است.


به گزارش بیست و یکم به نقل از دیلی میل، گروهی از پژوهشگران چینی به بررسی بیمارانی پرداختند که مبتلا به کووید -۱۹ و با قند خون بالا بودند. این بیماران در بیمارستان های ووهان بستری شده بودند که در نهایت جان خودرا از دست دادند.
این پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که احتمال مرگ و میر بیماران کرونایی که قند خون آنها بالا بود، دو برابر بیشتر از کسانی بود که قند خون آنها پایین بود. حتی اگر این افراد مبتلا به دیابت نبودند.
مطالعات قبلی حاکی از آن بود که بین قند خون غیرطبیعی بالا و خطر بیشتر مرگ و میر ناشی از ذات الریه، سکته مغزی، قلبی و جراحی ارتباط مستقیم وجود دارد.
بگفته تیم تحقیقاتی دانشگاه علم و صنعت "هواژانگ"( Huazhong)، بین مبتلاشدن به دیابت و خطر بالای مرگ ناشی از کووید-۱۹، ارتباط وجود دارد.
تیم تحقیقاتی این پروژه میزان سرعت قند خون در بیماران را از ۲۴ ژانویه سال ۲۰۲۰ میلادی تا ۱۰ فوریه ۲۰۲۰ میلادی در دو بیمارستان در ووهان بررسی کردند.
در مجموع ۶۰۵ بیمار بررسی شدند که ۱۱۴ نفر از آنها با میانگین سنی ۵۹ سال، از دنیا رفتند.
۳۴ درصد از آنها دارای یک یا چند بیماری زمینه ای بودند اما دیابت در آنها تشخیص داده نشده بود. البته فشار خون شایع ترین علامت آنها بود.
قند خون حدودا یک سوم بیماران به اندازه ای بالا بود که مبتلا به دیابت نوع دوم تشخیص داده می شدند.
نتایج نشان داد که بیمارانی که بیشترین میزان قند خون را داشتند، مرگ و میر آنها ۲.۳ برابر بیشتر از بیماران با قند خون پایین بود.
افرادی هم که قند خون آنها متوسط بود، احتمال مرگ آنها ۷۱ درصد بیشتر از کسانی بود که قند خون آنها پایین بود.
این اطلاعات همین طور نشان میدهد که احتمال مرگ مردان کرونایی که قند خون آنها بالا بود، ۷۵ درصد بیشتر از زنان با همان سطح قند خون بود.
نتایج این پژوهش در مجله " Diabetologia" منتشر شد.
منبع:

1399/04/21
15:15:17
5.0 / 5
2146
تگهای ارتباط قند خون بالا با مرگ ناشی از كووید-19: پژوهش , تحقیقات , دانشگاه , صنعت
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم