با تلاش پژوهشگران آمریكایی صورت می گیرد

درمان سرطان خون با مهار یك پروتئین

درمان سرطان خون با مهار یك پروتئین

به گزارش بیست و یكم پژوهشگران آمریكایی در بررسی جدید خود كوشیده اند تا با مهار پروتئین خاصی، به درمان نوعی سرطان خون كمك كنند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، پژوهشگران "دانشگاه بوستون" (Boston University) در کوشش برای بهبود نجات بیماران مبتلا به شکلی سرطان خون معروف به "نئوپلاسم بیش تکثیری مغز استخوان" (MPNs)، پروتئین خاصی معروف به "alpha5beta1 integrin" را مهار کردند تا بتوانند تعداد سلول های بزرگ مغز استخوان معروف به "مگاکاریوسیت" (Megakaryocyte‎) را در یک مدل آزمایشی کاهش دهند. افزایش تعداد مگاکاریوسیت ها می تواند عامل خیلی از مشکلات این بیماری باشد. این روش درمان پیش از این آزمایش نشده است.
نئوپلاسم بیش تکثیری مغز استخوان، نوعی سرطان خون است که با جهش در سلول بنیادی مغز استخوان به وجود می آید و به تولید بیش از حد گلبول قرمز، گلبول سفید و یا پلاکت منجر می شود. بیشتر افراد مبتلا به این بیماری، به خاطر تبدیل شدن این بیماری به یک لوسمی کشنده یا نوعی سرطان شایع در مغز استخوان معروف به "میلوفیبروز" (myelofibrosis)، از دنیا می روند.
"شینوبو ماتسورا" (Shinobu Matsuura)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: بیشتر داروهایی که تا به امروز عرضه شده اند، بر جهش در ژن معروف به "JAK2V617F" تمرکز داشته اند؛ اما این روش در تغییر بنیادی روند بیماری شکست خورده است. پژوهش ما، متد جدیدی را برای درمان این بیماری عرضه می دهد که در صورت موفقیت می تواند یک درمان مکمل یا جایگزین برای درمان های کنونی باشد.
پژوهشگران در این بررسی، ژن JAK2V617F را در یک گروه از مدلهای آزمایشگاهی تغییر دادند تا به تحریک نشانه های نئوپلاسم بیش تکثیری مغز استخوان بپردازند. گروه دوم تحت کنترل بودند. هنگامی که هر دو گروه در معرض نوعی پادتن قرار گرفتند، شمار مگاکاریوسیت ها در مغز استخوان گروه نخست تغییر یافت، اما هیچ تغییری در گروه کنترل شده به وجود نیامد.
هدف نهایی پژوهشگران این است تا درمان های موثری برای میلوفیبروز پیدا کنند که هم اکنون درمانی ندارد.
این پژوهش، در مجله "Blood" به چاپ رسید.
منبع:

1399/03/31
14:55:21
5.0 / 5
2079
تگهای درمان سرطان خون با مهار یك پروتئین: آزمایش , پژوهش , تولید , دانشگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
بیست و یکم