بهبود سریع زخم با سوزن های مجهز به سلول بنیادی

بهبود سریع زخم با سوزن های مجهز به سلول بنیادی

به گزارش بیست و یكم سلول های بنیادی ابزاری قدرتمند برای غلبه بر خیلی از چالش های پزشكی هستند و یك بررسی جدید نشان داده است نوع خاصی از این سلول ها قادر به التیام سریع زخم ها هستند.به گزارش بیست و یکم به نقل از نیواطلس، پژوهشگران آمریکایی در بررسی های خود به این نتیجه رسیده اند که یک نوع ویژه از سلول های بنیادی در تماس با بافت های صدمه دیده بدن سبب بهبود سریع آنها می شوند و از همین رو آنها را بر روی ریزسوزن هایی خاص نصب کرده اند تا با تزریق آنها به بدن بتوان جراحات را التیام بخشید.
این سلول بنیادی که Mesenchymal نام دارد، وظیفه بازسازی سلول های استخوانی، غضروف ها، ماهیچه ها و ذخایر چربی بدن را بر عهده دارد. اما محققان اخیرا پی برده اند که سلول بنیادی مذکور برای بهبود زخم های بدن هم مؤثر است و می تواند به استقامت رگ های خونی بدن، کاهش التهاب و زنده نگه داشتن سلول ها کمک نماید.
با این حال تزریق Mesenchymal با سوزن های عادی به درون بافت بدن باعث خسارات و جراحت های بیشتر شده و به نتیجه مطلوب منجر نمی گردد. از همین رو پژوهشگران ترجیح داده اند از ریزسوزن های مجهز به فیبرهای ژلاتینی برای تزریق این سلول بنیادی به بدن استفاده کنند که باعث جذب مناسب آن و التیام زخم ها می شود.
استفاده از روش مورد اشاره سبب می شود Mesenchymal کماکان سالم مانده و به خوبی به بافت صدمه دیده منتقل شود و بافت های مجروح هم در نهایت در عرض ۲۴ ساعت بهبود یابند. انتظار می رود این روش که به اختصار d-HMND نام گرفته، در آینده تجاری سازی شود.


منبع:

1399/03/22
13:24:34
5.0 / 5
2271
تگهای بهبود سریع زخم با سوزن های مجهز به سلول بنیادی: پژوهش , محقق
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
بیست و یکم