فناوری که بدن شما را به یک کارخانه تولید دارو تبدیل می کند

فناوری که بدن شما را به یک کارخانه تولید دارو تبدیل می کند

بیست و یکم: برمبنای یک مطالعه جدید، فناوری آران ای پیامرسان(mRNA) مهندسی شده سلول ها را به کارخانه های زیستی کوچکی تبدیل نموده است که داروهایی را برای درمان موفقیت آمیز بیماریهای التهابی پوست و دو نوع سرطان تولید می کنند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا، این فناوری راه را برای درمان هایی هموار می کند که در آن بدن بیماران داروهای خودرا می سازد.
به نقل از نیواطلس، آران ای پیام رسان(mRNA) حاوی دستورالعمل هایی است که سلول را هدایت می کند تا پروتئین خاصی را با بهره گیری از دستگاه های داخلی خود بسازد. خیلی از مردم، آران ای های پیام رسان را به علت ارتباطش با واکسن کووید-۱۹ می شناسند. اما آران ای پیام رسان کاربردهای بالقوه ای فراتر از آن دارد، همچون به عنوان یک درمان مبتنی بر ژن برای طیف وسیعی از بیماریها.
مطالعه ای که بتازگی انتشار یافته است، یکی از این کاربردها را شرح می دهد. پژوهشگران مرکز پزشکی جنوب غربی دانشگاه تگزاس(UT) از آران ای پیام رسان مهندسی شده برای تشویق سلول ها به ترشح دارو برای درمان موفقیت آمیز پسوریازیس و سرطان در موش ها بهره برده اند.
دانیل سیگوارت(Daniel Siegwart)، استاد مهندسی زیست پزشکی و بیوشیمی و نویسنده مسئول مطالعه می گوید: این فناوری ممکنست روزی به بیمار این امکان را بدهد که یک دفعه در ماه یک دفعه در داروخانه یا حتی در خانه تحت درمان قرار گیرد که این امر می تواند کیفیت زندگی افراد را افزایش دهد.
همزمان با پیشرفت های اخیر در تحقیقات آران ای پیام رسان، پیشرفت در حوزه ارائه درمان با بهره گیری از نانوذرات انجام شده است. با این وجود، بیشتر تحقیقات به سمت تولید پروتئین هایی از سلولها رفته است که می توانند مستقیما در داخل سلول ها استفاده شوند یا بطور غیرمستقیم مسیرهای سلولی مانند مسیرهای مورد نیاز برای ویرایش ژن را تحریک کنند. در مطالعه فعلی، پژوهشگران رویکرد متفاوتی را در پیش گرفتند و بر بیرون آوردن پروتئین های مهم از سلول ها تمرکز کردند تا بتوانند اثرات درمانی در سایر نقاط بدن داشته باشند.
در درون سلول ها، پپتیدهای سیگنال(SPs) به عنوان «برچسب های ارسال استعاری»(اصطلاح محققان) عمل می کنند تا پروتئین های تولید شده از دستورالعمل های ژنتیکی را به جایی که نیاز دارند هدایت کنند. تعدادی از پپتیدهای سیگنال پروتئین ها را به قسمت های داخلی سلول مانند هسته و میتوکندری هدایت می کنند، در صورتیکه برخی دیگر موجب ترشح پروتئین ها به فضای خارج سلولی می شوند. با در نظر گرفتن این موضوع، پژوهشگران این فرضیه را مطرح نمودند که یک پپتید سیگنال مهندسی شده می تواند در کدگذاری آران ای پیام رسان رونویسی شود تا موجب شود پروتئین هایی که بطور معمول در فضای داخل سلولی محدود شده اند، به گردش درآیند.
آنها قطعه ای از آران ای پیام رسان را جدا کردند که پپتید سیگنال ترشحی مشتق شده از فاکتور VII، پروتئینی که در لخته شدن خون نقش دارد، تولید می کند. سپس، آنها این قطعه کدکننده از آران ای پیام رسان را به چهار توالی مختلف که پروتئین های خاصی را تولید می کردند وصل کردند که شامل ام چری (mCherry)، یک پروتئین فلورسنت که یک نشانه بصری در مورد ترشح آن از سلول ها ارائه می دهد، اریتروپویتین، یک پروتئین انسانی که در تولید خون نقش دارد، اتانرسپت، یک پروتئین درمانی که برای درمان بیماریهای التهابی استفاده می شود. آنتی PD-L۱، پروتئین درمانی دیگری که برای درمان سرطان استفاده می شود، بود.
هنگامی که آران ای های پیام رسان اصلاح شده در نانوذرات لیپیدی بسته بندی شدند و به سلول های آزمایشگاهی تحویل داده شدند، سلولها پروتئین های دارای برچسب پپتید سیگنال تولید شده از آنها را در مایع خارج از سلول ترشح کردند.
هنگامی که پژوهشگران موش های مبتلا به پسوریازیس را که یک بیماری خودایمنی است که موجب التهاب پوست می شود، با آران ای پیام رسان اصلاح شده کدکننده داروی تانرسپت درمان کردند، عارضه های پوستی آنها به میزان قابل توجهی کم شد. هنگامی که آنها موش های مبتلا به سرطان روده بزرگ و ملانوم متاستاتیک را با آران ای پیام رسان اصلاح شده کد کننده آنتی PD-L۱ درمان کردند، رشد تومور بطور قابل توجهی کم شد و موش ها دو برابر موش های درمان نشده عمر کردند.
پژوهشگران گفتند که استفاده از پپتید سیگنال مهندسی شده با طراحی اسید نوکلئیک(SEND) برای ساخت و ارائه پروتئین های درمانی می تواند موجب بهبود اثربخشی و کمک به غلبه بر عوارض جانبی داروهای پروتئینی شود که هم اکنون بصورت تزریق قطره ای داده می شوند. آنها گفتند که داروهای تولید شده با استفاده از این فنآوری می تواند سلامت و کیفیت زندگی بیماران مبتلا به بیماریهای التهابی، سرطان ها، اختلالات لخته شدن خون، دیابت و اختلالات ژنتیکی مختلف را بهبود بخشد.
منبع:

1403/04/17
12:12:53
0.0 / 5
87
تگهای فناوری که بدن شما را به یک کارخانه تولید دارو تبدیل می کند: آزمایش , پژوهش , پیام رسان , تحقیقات
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم