معاون علمی رییس جمهور خبر داد؛

راه اندازی شرکت های دانش بنیان مردم نهاد به زودی

راه اندازی شرکت های دانش بنیان مردم نهاد به زودی

به گزارش بیست و یکم، معاون علمی رئیس جمهور با بیان این که در نمایشگاه آبادیران از شرکت های دانش بنیان مردم نهاد رونمایی می شود، اظهار داشت: در این شرکت ها، مردم بازیگران اصلی مجموعه های نوآورانه می شوند.به گزارش بیست و یکم به نقل از مهر، روح الله دهقانی فیروزآبادی در نشست خبری که امروز با موضوع برگزاری دومین دوره نمایشگاه آبادیران برگزار گردید، اظهار داشت: یکی از اهداف نسل چهارم معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری به دستور اکید رییس جمهور شهید حرکت به سمت اقتصاد دانش بنیان بوده است و در همین راستا، اقتصاد دانش بنیان به عنوان معاونت علمی و فناوری افزوده شد.
دهقانی ضمن اشاره به این که هویت اصلی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری پشتیبانی از شرکت های خصوصی دانش بنیان و خلاق است، اضافه کرد: هویت جدیدی در معاونت اضافه شده که آن هم پشتیبانی از «دانش بنیان های مردم نهاد» است. شرکت های دانش بنیان و خلاق را نخبگان و اقشار خاص هدایت می کنند اما شرکت های مردم نهاد را مردم می چرخانند و به صورتی مردم بازیگران اصلی مجموعه های نوآورانه می شوند که متعلق به خود آنها است. جزییات راه اندازی این شرکتها به زودی اطلاع رسانی خواهد شد.
وی با اعلان اینکه در دومین نمایشگاه آبادیران از شرکت های دانش بنیان مردم نهاد رونمایی می شود، اظهار داشت: از آنجا که یکی از مهم ترین ارکان توسعه علم و تکنولوژِی، مردم هستند این اتفاق رخ می دهد. بازیگران اصلی در اکوسیستم فناوری و نوآوری، مردم هستند و برای ایجاد اقتصاد دانش بنیان در اکوسیستم فناوری و نوآوری لازم است از مردم حمایت شود.
معاون علمی رییس جمهور با بیان این مطلب که اگر از مردم حمایت شود و از آنها در توسعه اقتصاد دانش بنیان کمک بگیریم، به این واسطه شکاف طبقاتی بین مردم به وجود نمی آید، اشاره کرد: شاید جالب باشد سالهاست که در کشورهای توسعه یافته ادبیات رایج نهادهای علمی سبب شده اقدامات نوآورانه اقتصادهایی را شکل می دهد که مردم را درگیر می کند.
دهقانی با اشاره به این که در کشورمان بیش از دو دهه است گفتمان جنبش نرم افزاری توسط رهبر هدفگذاری شده و الان در کشور بازیگران علم و فناوری به اندازه کافی وجود دارد، بیان کرد: هم اکنون ۱۰ هزار شرکت دانش بنیان، ۲ هزار شرکت خلاق، ۸۰ صندوق غیردولتی پژوهش و فناوری و … انواع شتاب دهنده ها، مراکز نوآوری، مراکز هم آفرینی، شبکه آزمایشگاهی در اکوسیستم فناوری فعالیت می نمایند تا حرکت اقتصادی شکل بگیرد.
وی با اشاره به برگزاری دومین دوره نمایشگاه آبادیران اظهار داشت: آبادیران، با این هدف تشکیل شد تا ببینیم چگونه می توان نوآوری را در اقتصاد به مردم در حد روستاها و مناطق محروم بچشانیم. از سال قبل تا حالا دبیرخانه آبادیران کار کرده و جلسات شورای راهبری آن تشکیل داده و ارتباط با مجموعه های جهادی و مردمی گرفته شده است.
معاون علمی رییس جمهور افزود: به این واسطه اتفاقات خوبی رخ داده و امسال برای دومین سال نمایشگاه آبادیران بنا دارد دستاوردهای یک سال قبل را در یک برنامه ۴ روزه در مصلی تهران با نمایش بگذارد. مقام معظم رهبری ماه رمضان فرمودند که باید عامه مردم را وسط بازی دانش بنیانی آورد؛ مردم با خرید و توسعه می توانند ضمن مشارکت در سکوهای تامین مالی در اکوسیستم فناوری حضور یابند و برگزاری نمایشگاه آبادیران و حمایت معاونت علمی از دانش بنیان های مردم نهاد در امتداد سخنان رهبری است.


منبع:

1403/03/21
10:21:50
0.0 / 5
227
تگهای راه اندازی شرکت های دانش بنیان مردم نهاد به زودی: آزمایش , بازی , پژوهش , دانش بنیان
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم